Prawdopodobny sprawca pożaru lasu w Herbach został zatrzymany

Do gaszenia pożaru w Herbach zostały zaangażowane duże siły. Walka z ogniem wymagała zrzutów wody ze śmigłowca i samolotów. Było to podpalenie. Sprawca został ujęty w rejonie pożaru. Drugi mężczyzna mogący mieć w tym udział został zatrzymany w miejscu zamieszkania.

W sobotę 20 lipca ok. 19:50 dyżurny lublinieckiej komendy otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu. W rejon zdarzenia wysłani zostali policjanci dla wyjaśnienia sprawy, a na miejscu okazało się, że jednego z mężczyzn, który mógł mieć związek ze wznieceniem ognia, ujął funkcjonariusz służby więziennej z Zakładu Karnego w Herbach. Prawdopodobnym sprawcą okazał się 26–letni mieszkaniec gminy Herby, który był pijany. Miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Do tego niósł przy sobie przedmioty, które wskazywały, że mógł dokonać podpaleń lasu.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Stwierdzono, że zatrzymany mógł nie działać sam i w zdarzeniu najprawdopodobniej brał udział inny mieszkaniec tej gminy. Ustalono, gdzie mieszka, po czym patrol zatrzymał 24–latka. Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 163 par. 1 kk, czyli sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru lasu. Za to grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec jednego z prawdopodobnych sprawców zastosowano dozór policyjny, natomiast wobec 26-latka 23 lipca Sąd Rejonowy w Lublińcu podjął decyzje o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

KR
Fot.: KP PSP w Lublińcu

Więcej: Podpalenie lasu w Herbach

Miejska TV