Obrona olsztyńskiego zamku

Kulminacyjnym momentem turnieju jest rekonstrukcja bitwy między wojskami Maksymiliana Habsburga a załogą olsztyńskiego zamku. Nie zabraknie husarii i drapieżnych ptaków. Pokazy zakończą wystrzały artylerii.

11 sierpnia na wzgórzu zamkowym w podczęstochowskiej gminie odbędzie się “Obrona zamku olsztyńskiego – Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego”. To cykliczna impreza, której towarzyszą m.in. pokazy dawnego rynsztunku.

Ok. 11:30 barwna parada przejdzie z kasztelu do kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Zespół “Pipers and Drums” zadba o oprawę muzyczną przemarszu, na czele przejdzie natomiast “szlachta” i wszystkie kolorowe grupy z Krakowa, Rybnika, Zamościa, Wadowic oraz Chorągiew Husarska Konna Stefana Branickiego z Białegostoku. W samo południe odbędzie się Msza Odpustowa. Od 14:00 zaplanowano turniej, który rozpocznie przedstawienie grup. Następnie odbędą się pokazy broni czarnoprochowej, pikinierów, ptaków drapieżnych, husarzy oraz walka rekonstruktorów o szablę ufundowaną przez Starostę Częstochowskiego.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Ok. 18:00 będzie miała miejsce rekonstrukcja bitwy z 1587 r. między wojskami Maksymiliana Habsburga a liczącą zaledwie kilkadziesiąt żołnierzy załogą zamku z Kasprem Karlińskim na czele. Austriacki arcyksiążę próbował objąć siłą polski tron, został jednak odparty spod Krakowa i oblegał Olsztyn w trakcie odwrotu. Pokazy zakończą wystrzały artylerii.

W trakcie trwania turnieju przewidziano liczne zabawy dla rodzin, w tym dmuchańce. Można się będzie napić wody z saturatora Częstochowskich Wodociągów, oglądać produkcję papieru czerpanego, pokazy strzelania z bata oraz poznać życie obozowe z minionej epoki. Impreza jest płatna. Wejście kosztuje 15 zł, a dla dzieci do 10 lat wstęp jest wolny. Turniej ma charakter imprezy masowej, więc m.in. nie można wnosić napojów w butelkach o pojemności przekraczającej pół litra.

KR
Fot.: Żaneta Lupa / Urząd Gminy Olsztyn

Miejska TV