Drugiego sierpnia kierowcy pojadą po nowym odcinku A1 między Pyrzowicami a węzłem Częstochowa Południe

Do użytku zostanie oddana część autostrady między południową granicą Częstochowy a lotniskiem w Pyrzowicach. Trasa została wybudowana z betonu cementowego o wysokiej trwałości, który w korzystnych warunkach umożliwi eksploatację przez kolejne 30-40 lat.

Prawie 33-kilometrowy odcinek A1 zostanie udostępniony kierowcom 2 sierpnia w godzinach popołudniowych. Nowo wybudowana droga przebiega przez tereny gmin: Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowice, a także przez obszary miast Częstochowa i Woźniki. Według GDDKiA dzięki jej powstaniu czas potrzebny na pokonanie tej trasy skróci się z dotychczasowych 40 do niespełna 15 minut.

Główna Dyrekcja informuje, że w ramach inwestycji powstały dwa węzły – Częstochowa Południe oraz Woźniki. Wybudowano też 68 obiektów inżynierskich umożliwiających pokonywanie przeszkód terenowych, prowadzących ruch lokalny nad autostradą, a także stwarzających warunki do migracji dzikich zwierząt. Powstały systemy odwodnienia i kanalizacji, wyposażone w podziemne zbiorniki retencyjne i urządzenia do podczyszczania wody, ekrany dźwiękochłonne i przeciwolśnieniowe, a także zbiorniki zastępcze dla płazów.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Węzeł Częstochowa Południe, który stanowi połączenie A1 z drogami wojewódzkimi nr 904, 907 i 908, będzie dostępny dla wszystkich użytkowników, ale kierowcy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton jadący od Pyrzowic na północ będą mogli na węźle Częstochowa Południe zjechać tylko w kierunku zachodnim na Konopiska. W kierunku wschodnim, na miejskim odcinku drogi wojewódzkiej DW908, będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 12 ton, dlatego wprowadzono dla nich objazd od węzła Pyrzowice przez S1 do węzła Podwarpie i dalej DK1 na północ.

Ponownie ruszyły prace przy odcinku F, który stanowi obwodnicę naszego miasta. To umożliwi oddanie do ruchu ciągu głównego autostrady w grudniu 2019 r. Kierowcy wszystkich pojazdów, jadący tranzytem na trasie północ-południe, będą mogli ominąć Częstochowę.

KR
Fot.: GDDKiA / Paweł Klarecki / Piotr Komander

Więcej: Znów ruszyły prace przy budowie obwodnicy Częstochowy

Miejska TV