Jasnogórscy paulini przypominają o godnym ubiorze

”Wchodząc w progi Boże, pamiętaj o godnym ubiorze!” – głoszą plakaty, które pojawiły się w częstochowskim sanktuarium. Stojaki można znaleźć przez jasnogórskimi bramami. Poprzedzają największy szczyt pielgrzymkowy i przypominają o odpowiednim stroju, który obowiązuje na terenie klasztoru pątników i zwiedzających.

Paulini informują, że jest to włączenie się Jasnej Góry w ogólnopolską inicjatywę Akcji Katolickiej, chociaż już od dawna zakonnicy przypominają o odpowiednim stroju obowiązującym w miejscach świętych. – Letnia temperatura na pewno rozleniwia, chcemy ubierać się ”skąpo”, ale jednak miejsca święte, a takim jest Jasna Góra, bazylika i Kaplica Matki Bożej, wymagają specjalnego traktowania, bo są miejscem spotkania z kimś Ważnym – podkreśla o. Waldemar Pastusiak. Kustosz sanktuarium stwierdza, że pozornie zewnętrzna kwestia ubioru niesie za sobą dużo poważniejszy problem, czyli wewnętrznego usposobienia do relacji z Panem Bogiem.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Zakonnicy pragną poprzez umieszczenie plakatów w różnych miejscach Jasnej Góry uwrażliwić pielgrzymów. Obecnie nie są to ścisłe przepisy, mimo że – jak zauważa kustosz – tego rodzaju prośba nie jest niczym nowym, ponieważ na całym świecie takie wytyczne są już od dawna stawiane. – Strój jest też jakimś uzewnętrznieniem tego, co jest w środku i być może, że ta nasza taka frywolność wskazuje na to, że i stan naszego ducha budzi niepokój i trzeba by w tym obszarze podjąć pracę – mówi paulin.

Plakaty odnoszą się do pewnych przyjętych norm zachowania, w tym do niepisanych zasad dotyczących świątyń i poszanowania obyczajów. O. Waldemar Pastusiak stwierdza, że na razie jest to akcja uwrażliwiająca i edukacyjna, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości będą stawiane konkretne wymogi. – Być może przyjdzie taki czas, że paulini pomyślą o specjalnych chustach, które trzeba będzie nakładać, ale na razie nie chcemy przymuszać, lecz uwrażliwiać – podkreśla.

KR
Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry / it / Radio Jasna Góra

Miejska TV