Wybuch na częstochowskiej Północy

W piątkowy wieczór w jednym z mieszkań na Północy doszło do wybuchu. W środku przebywali wówczas dorośli mężczyźni oraz sześcioletnie dziecko. Nieoficjalnie udało się ustalić, że jeden z poszkodowanych w wyniku eksplozji stracił ręce.

Wieczorem 9 sierpnia w częstochowskiej dzielnicy Północ przy ul. Sosabowskiego przed godz. 21:00 rozległ się huk przypominający wybuch gazu. Doszło do eksplozji, w wyniku której dwóch braci w wieku 31 i 33 lat trafiło do szpitala. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają teraz kryminalni z Częstochowy pod nadzorem prokuratury.

Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie potwierdziła wówczas, że lokatorzy jednego z mieszkań posiadali w swoim lokum substancje wybuchowe. – Badamy okoliczności, w jakich doszło do wybuchu. Dwie osoby zostały poszkodowane. Na miejscu ewakuowano 30 mieszkań. W tym momencie oczekujemy na przyjazd grupy pirotechnicznej z Katowic – informowała w piątek asp. Sabina Chyra-Giereś. Ustalono, że w mieszkaniu przebywało czterech dorosłych mężczyzn oraz sześcioletnie dziecko. Swoje mieszkania opuściło w sumie 26 osób, które dopiero 10 sierpnia nad ranem mogły wrócić do domów.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że dwóch mężczyzn prawdopodobnie konstruowało petardy. Do wybuchu doszło przy próbie mieszania nieznanych substancji. W wyniku eksplozji obaj zostali ranni. 31-latek z poważnymi obrażeniami kończyn górnych w ciężkim stanie trafił do szpitala, a jego 33-letni brat doznał urazu kończyny dolnej i pozostał w szpitalu na obserwacji. Pozostałe osoby, które przebywały w mieszkaniu, nie odniosły obrażeń. 9 sierpnia zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy z V Komisariatu.

Na miejscu pracowali śledczy oraz policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego z Częstochowy, a także kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i pirotechnicy z katowickiego samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego. Podczas przeszukania pomieszczeń mundurowi zabezpieczyli dużą ilość prekursorów materiałów wybuchowych, które zostaną poddane badaniom. Za posiadanie materiałów wybuchowych lub substancji, która może zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób, grozi do 8 lat więzienia.

KR
Film: Marcin Merda
Fot.: Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Miejska TV