Rocznica bitwy pod Mokrą

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę bitwy stoczonej pod Mokrą. Na terenie dzisiejszego powiatu kłobuckiego polska kawaleria starła się z niemieckimi wojskami pancernymi. Na miejscu odbędzie się między innymi piknik oraz pokaz pojazdów militarnych.

Tegoroczna Noc Muzeów zainaugurowała obchody 80. rocznicy bitwy pod Mokrą. Główne uroczystości, a zarazem szereg imprez przeznaczonych dla sympatyków militariów czy dla dzieci, będą miały miejsce w dniu wybuchu wojny światowej. Co istotne, 1 września przy charakterystycznym Pomniku Bohaterów Bitwy pod Mokrą przysięgę wojskową złoży około stu żołnierzy formowanej 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zostali wcieleni 17 sierpnia. W przyszłym miesiącu będą mogli rozpocząć szkolenia rotacyjne. – W tej chwili w Wojskach Obrony Terytorialnej służy blisko 21 tys. żołnierzy. Jesteśmy w 13 brygadach w 12 województwach – mówi ppłk Marek Pietrzak, który dodaje, że do końca sierpnia ruszy formowanie oddziałów w zachodnich województwach, natomiast składający w Mokrej przysięgę żołnierze pochodzą z terenu całego województwa śląskiego, również z regionu Częstochowy, i będę tymczasowo należeć do batalionu w Gliwicach. Osobne struktury powstaną dopiero w przyszłości w naszym mieście.

W trakcie rocznicy będzie miał miejsce pokaz sprzętu m.in. właśnie 13. Brygady. Wyposażenie i sposoby działania zaprezentuje też Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, Jednostka Wojskowa AGAT z Gliwic, strażnicy graniczni z Pyrzowic czy strażacy z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Służby mundurowane będą obecne na miejscu od 11:00 do 16:00, natomiast dwie godziny później zakończą się pokazy. Obejrzeć można m.in. zabytkowe samochody, ale zapowiedziano też pokaz kawaleryjskiej musztry oraz władania szablą i lancą.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Osobny ”poligon” zostanie przygotowany dla dzieci. Również najmłodsi mogą wziąć udział w półkilometrowym biegu pamięci o 11:45 czy uczestniczyć w bezpłatnych konnych przejażdżkach. Prawdopodobnie najbardziej widowiskowa część rocznicy to odtworzenie starcia między Wołyńską Brygadą Kawalerii a niemiecką 4. Dywizją Pancerną, które miało miejsce około pięciu kilometrów od Kłobucka. Inscenizację, której podejmą się grupy rekonstrukcyjne, zaplanowano między 15:00 a 16:00. Obchody 80. rocznicy bitwy pod Mokrą odbędą się na terenie gminy Miedźno w powiecie kłobuckim. Patronat Narodowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Niezależnie od tego batalię upamiętni Częstochowa. 29 sierpnia o 18:00 w muzealnym Ratuszu przy Placu Biegańskiego zapowiedziano diaporamę historyczną z przedstawieniem Bitwy pod Mokrą. Będzie to połączenie filmu, scenariusza oraz fotografii, które zostało zrealizowane w autentycznej scenerii na pozycjach Pułku Ułanów Podolskich. 31 sierpnia o 17:00 w Pawilonie Wystawowym w podjasnogórskim Parku Staszica odbędzie się natomiast wernisaż wystawy ”7 Dywizja Piechoty. Zapomniani Bohaterowie 1939”. To prezentacja eksponatów, w tym z kolekcji muzealnych, Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa oraz osób prywatnych.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Urząd Gminy Miedźno

Więcej: W sobotę Piknik Militarny w Mokrej

Miejska TV