Prezentacja kandydatów Koalicji Obywatelskiej

Wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej z okręgu częstochowskiego znalazły się m.in. dwie parlamentarzystki, radna Sejmiku Województwa Śląskiego oraz wiceprezydent Częstochowy. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów w wyborach do Sejmu. – Dlaczego warto zagłosować na Drużynę Jutra? Dlatego że jesteśmy wiarygodni i dotrzymujemy obietnic – mówi Izabela Leszczyna, która wystartuje jako jedynka na liście. Pani poseł stwierdza, że PO inwestowała w infrastrukturę, budowała drogi, szkoły czy boiska, natomiast obecnie zamierza ”inwestować w człowieka”. Jak wyjaśnia była sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, obowiązkiem państwa jest przede wszystkim dbać o ludzi, którzy pracują i płacą podatki. Koalicja Obywatelska zapewnia, że osoby, które zarabiają najniższe wynagrodzenie, dostaną z budżetu państwa dodatkowe 600 złotych.

Drugie miejsce na liście kandydatów zajmie Andrzej Szewiński, wiceprezydent Częstochowy, natomiast trzecie radna Sejmiku Śląskiego Marta Salwierak, która koncentruje się na kilku obszarach. Jej celem jest poprawa służby zdrowia, w tym skuteczny program walki z nowotworami. – W 2018 r. z mojej inicjatywy udało się wprowadzić program profilaktyki raka piersi w województwie śląskim. Przez cały rok zachęcaliśmy do badań i to jest temat, który chcę kontynuować z perspektywy Warszawy – mówi.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Oprócz zniesienia podatku od emerytur, wśród wyznaczonych celów pochodzącej z Blachowni kandydatki znalazły się to również obniżenie PIT oraz składek ZUS, pakiet dla przedsiębiorców, ochrona środowiska, w tym zakaz sprowadzania śmieci do Polski i ograniczenie zużycia plastiku. – Od dziesięciu lat jestem radną, najpierw miasta Częstochowy, potem wojewódzką, i przez ten czas dużo od mieszkańców słyszałam. Wiem, czego potrzebują, jak to można zrealizować i do tej pory udawało mi się pomóc na tyle, na ile to było możliwe – stwierdza Marta Salwierak. – Najważniejsze to właśnie być między ludźmi, bo jako Polacy jesteśmy różni, na różnych etapach życia, pracujemy i mieszkamy w różnych miejscach, ale łączy nas jedno. Zdrowie, rodzina, chcemy być godnie wynagradzani i szczęśliwi.

Z czwartego miejsca wystartuje Halina Rozpondek, która zasiada w Sejmie od 2005 r. i miała w bieżącym roku startować do Senatu, jednak na przeszkodzie stanęły rozmowy koalicyjne. KO, SLD i PSL nie zamierzają konkurować o miejsca w wyższej izbie Parlamentu. Była prezydent Częstochowy stwierdza, że jednym z głównych celów, jakie stawiają sobie politycy jej formacji, jest praworządność. – Przez cztery lata byliśmy świadkami łamania wszelkiej praworządności, głównie tej konstytucyjnej – mówi.

Piąte miejsce zajmie Gabriel Podbioł, przewodniczący Rady Miejskiej w Lublińcu. Częstochowska radna Jolanta Urbańska wystartuje z szóstej pozycji, a Dominik Kabus – z siódmej. Kolejne miejsca zajmą Marzena Maniszewska, która jest związana z powiatem częstochowskim, Marek Pinkas, Marcin Biernat, Renata Stasiak-Betlejewska, Marcin Świtała, Edyta Ciura. Z ostatniego miejsca o aprobatę wyborców będzie się starał były senator Jarosław Lasecki.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Miejska TV