Bezpłatna mammografia przy ul. Focha w Częstochowie

W początkowym stadium rak piersi nie wpływa negatywnie na samopoczucie. Tymczasem tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe.

Zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie zagrożenia nie stanowi nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ pozwala to skutecznie sprawdzić. Jedynie 38 proc. uprawnionych Polek zgłasza się na badania kontrolne.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie oczekiwała 29 sierpnia od 11:00 do 18:00 oraz 30 sierpnia od 8:00 do 15:00 przy markecie Auchan, ul. Focha 7/15. Do badania uprawnione są kobiety w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi, a także nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego. Wykonywane jest przez wyspecjalizowany personel medyczny. Zdjęcia w technice obrazowania cyfrowego oceniane są przez dwóch niezależnych lekarzy radiologów, a w przypadkach wątpliwych przez trzech lekarzy. Paniom, u których zaistnieje konieczność wykonania badań uzupełniających, LUX MED udzieli wskazówek i pomoże w umówieniu dogodnego terminu dalszych badań.

Zainteresowane kobiety proszone są o wcześniejszą rejestrację pod nr tel.: 58 666 24 44 lub poprzez formularz internetowy. Przy rejestracji telefonicznej NFZ wymaga weryfikacji uprawnień do badania na podstawie podanego numeru PESEL, dlatego przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Organizatorzy proszą też o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii. Kolejna możliwość wykonania bezpłatnych badań pojawi się 17 października od 9:00 do 17:00, również przy ul. Focha 7/15.

KR
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy

Miejska TV