PiS ma plan dla wsi? Premier odwiedził Miedźno

Do powiatu kłobuckiego zawitał Prezes Rady Ministrów. W drodze z Zakopanego, gdzie miała miejsce tragiczna w skutkach burza, Mateusz Morawiecki przypomniał rolnikom o realizowanych dla obszarów wiejskich programach. Do Miedźna przyjechał autobusem.

Silne rolnictwo, silna polska wieś to jest polski interes narodowy – stwierdził Mateusz Morawiecki. 23 sierpnia premier odwiedził Miedźno, gdzie w gospodarstwie Andrzeja i Urszuli Chudaszków przypomniał rolnikom, jak wiele zawdzięczają obecnemu rządowi. Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę na kierowane do terenów wiejskich wsparcie, takie jak dopłaty czy programy społeczne. Premier podkreślił też, że trwa budowa połączeń w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Gospodarską wizytę rozpoczął od rozmów z czekającymi od kilku godzin mieszkańcami. Premier wysłuchał uwag dotyczących lokalnych bolączek, takich jak ulice czy też dzikie zwierzęta, zwrócił natomiast uwagę na podejmowane przez Prawi i Sprawiedliwość działania. Jak zauważył, ze względu na suszę w minionym roku rząd przeznaczył na rekompensaty ponad 2 mld 200 mln zł. Mateusz Morawiecki zaapelował też o pozbawione zwłoki szacowanie obecnych strat.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Prezes Rady Ministrów stwierdził, że rząd ma plan dla wsi. Są to m.in. dopłaty do akcyzy na paliwo rolnicze, dopłaty przy hodowli zwierząt, rolniczy handel detaliczny bez podatku i konieczności uzyskiwania zgód u władz gminy, z pominięciem pośredników w handlu. – Moim marzeniem na przyszłość jest obok reindustrializacji, nowego przemysłu, wspierania rozwoju przemysłu w miastach, jest też to, żeby ta perła polskiej gospodarki, jaką jest rolnictwo, rozwijała się jak najlepiej – mówił szef rządu, podając za przykład kwoty uzyskiwane z eksportu produktów spożywczych.

Wizyta w powiecie kłobuckim była okazją do zaprezentowania wyborcom jedynki na jesiennej liście kandydatów do Sejmu. Prezesowi Rady Ministrów towarzyszył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński. – To, co opowiedział pan premier, to jest coś realizowanego w odniesieniu do tych dwóch wielkich pryncypiów, czyli polskiej ziemi, nienaruszalnego władztwa polskiego interesu narodowego, i jednocześnie umieszczenia rolnictwa jako tego największego cywilizacyjnego dobra – powiedział Giżyński. W wyborach na szóstej pozycji listy Prawa i Sprawiedliwości staruje również Piotr Derejczyk, wójt gminy Miedźno.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Zbigniew Adam Baran

Miejska TV