Policyjna grupa Speed pokazała nagrania z wideorejestratorów

W ciągu miesiąca grupa Speed skontrolowała prawie półtora tysiąca pojazdów. Policja wykorzystuje nieoznakowane radiowozy. Funkcjonariusze udostępnili nagrania z wideorejestratorów.

W województwie śląskim od 19 lipca tego roku działa grupa Speed. To 52 funkcjonariuszy policji różnych pionów, w tym drogówki, kryminalnych, prewencji i zwalczających cyberprzestępczość. W ciągu miesiąca skontrolowali ok. 1400 pojazdów tylko w województwie śląskim. Policjanci posługują się m.in. wideorejestratorami i ręcznymi miernikami prędkości. Często poruszają się nieoznakowanymi radiowozami.

Zespół ma za zadania nie tylko zatrzymywać kierowców, którzy stwarzają zagrożenie, przekraczając znacznie dozwoloną prędkość, ale też zajmuje się agresywnymi zachowaniami na drodze i innymi wykroczeniami. Co istotne, funkcjonariusze monitorują też i analizują nagrania umieszczane w internecie czy zbierają informacje o nielegalnych wyścigach i nie dopuszcza do nich. Grupa korzysta z nieoznakowanych radiowozów z silnikami o mocy przekraczającej 200 KM, BMW GT Serii 3 oraz Kia Stinger, oraz oznakowanych BMW Serii 3, a najsłabszy z tych samochodów dysponuje mocą ponad 180 KM.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Od lipca tego roku, w ciągu zaledwie miesiąca, funkcjonariusze skontrolowali prawie 1400 pojazdów, w tym kilkudziesięciu motocyklistów. Namierzyli 950 kierowców łamiących dopuszczalną prędkość, z których 29 straciło prawo jazdy na 3 miesiące. W trakcie dotychczasowych działań nałożyli 1148 mandatów karnych, 217 razy zastosowali pouczenia, a w 16 przypadkach skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Zatrzymali 59 dowodów rejestracyjnych. Policja śląska udostępniła nagrania, dokumentujące działania grupy.

KR
Fot. i filmy: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Miejska TV