KOD zaprotestuje pod Sądem Okręgowym w Częstochowie

Przed budynkiem Sądu Okręgowego w Częstochowie odbędzie się pikieta Komitetu Obrony Demokracji. Według organizatorów powodem zgromadzenia są ”patologie w Ministerstwie Sprawiedliwości i Rządzie RP”.

27 sierpnia od 19:00 zaplanowano przy ul. Dąbrowskiego 23/35 pikietę pod hasłem “Wolne Sądy – Zacznijmy od Zera”. Jest to nawiązanie do słów byłego premiera Leszka Millera. 24 sierpnia zapytał na twitterze: ”A może reformę wymiaru sprawiedliwości trzeba zacząć od zera?”, odnosząc się w ten sposób do inwektywy, jaką określił w przeszłości ministra Zbigniewa Ziobro.

Podobne zgromadzenia miały miejsce w innych częściach kraju. Są odpowiedzią na ujawnione w bieżącym miesiącu informacje. Według portalu Onet wiceminister sprawiedliwości miał utrzymywał w mediach społecznościowych kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów. Według doniesień medialnych istniała sędziowska grupy ”Kasta”, która zajmowała się oczernianiem osób publicznych.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Celem pikiet jest doprowadzenie do dymisji osób obwinianych za powyższe sprawy. – To jest wydarzenie bez żadnego precedensu – mówi Włodzimierz Gidziela, kierujący częstochowskim KOD. Jego zdaniem resort nie postąpił właściwie wobec zaistniałej sytuacji. – Adekwatna reakcja powinna być taka, że minister Ziobro natychmiast powinien się podać do dymisji – mówi. Stwierdza, że to sprawa ogólnopolska, niedotycząca jedynie naszego miasta.

Komitet Obrony Demokracji został założony w 2015 r. w odpowiedzi na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości. Stowarzyszenie organizowało demonstracje publiczne, sprzeciwiając się m.in. reformom wymiaru sprawiedliwości. Częstochowska pikieta jest legalna, została zgłoszona jako zgromadzenie publiczne. Według częstochowskiego Biuletynu Informacji Publicznej ma się według szacunków zebrać pięćdziesiąt osób.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Źródło wpisu: twitter

Miejska TV