Częstochowscy radni głosowali w sprawie ”opodatkowania” pielgrzymów

W trakcie sierpniowej sesji radni głosowali w sprawie apelu do Metropolity Częstochowskiego. W myśl uchwały arcybiskup miałby przekazywać rekompensatę dla miasta za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego.

Władze miasta chciały, aby pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę zostali w znaczeniu niedosłownym opodatkowani. Projekt uchwały, który zgłosił 29 sierpnia klub SLD, to apel to Metropolity Częstochowskiego w partycypowaniu w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Padła przy tym propozycja, aby była to jedna złotówka od osoby.

Radni argumentowali swoje stanowisko w ironiczny sposób. ”Oprócz kwestii finansowych, powyższe propozycje są podyktowane zastrzeżeniami co do stanu czystości ciągów pieszo – jezdnych w obszarach pielgrzymek, licznie zgłaszanymi przez Częstochowianki i Częstochowian” – widnieje w procedowanej uchwale. – Ta opłata w kwocie symbolicznej złotówki to na pewno nie jest jakaś bardzo wygórowana kwota, a z pewnością wspomogłaby nasz budżet i jeszcze dodatkowo rozwój infrastruktury turystycznej – stwierdził Sebastian Trzeszkowski z klubu SLD.

Paweł Ruksza z klubu PiS zaproponował, aby nad apelem nie głosować. Zauważył, że PR-owo dla miasta będzie to niekorzystne oraz że obowiązujące normy prawne nie pozwalają na wprowadzenie w życie takich propozycji. – Uważam, że w ogóle nie powinniśmy się tym zajmować, chyba że chcecie uzyskać tylko i wyłącznie efekty polityczne, bo z punktu widzenia prawnego wiemy, że zastosowanie takiej uchwały, apelu, w ogóle mechanizmu jest absolutnie niemożliwe – zwrócił się do pomysłodawców.

Uchwała, mimo poparcia części polityków SLD i KO, nie została przyjęta. Większość radnych głosowała przeciw lub wstrzymała się od głosu. Kwestia odpadów była w bieżącym roku wielokrotnie poruszana w innym kontekście, np. funkcjonowanie CzPK i Sobreko były tematami podejmowanymi w czasie poprzednich sesji Rady Miasta, a mieszkańcy Częstochowy zostali przez włodarzy obciążeni podwyżkami opłat za wywóz śmieci.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Marcin Merda

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV