Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Częstochowie

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej rozpoczną się w Częstochowie od symbolicznego zapalenia zniczy na mogiłach Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego na Cmentarzu Kule.

Magistrat zapowiedział, że zapalenie zniczy odbędzie się 1 września o 8:30. Godzinę później na Placu Pamięci Narodowej rozpoczną się główne miejskie uroczystości tegorocznych obchodów. Po modlitwie ekumenicznej odbędzie się Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny.

Z kolei 4 września o godzinie 19:00 na Placu Biegańskiego odbędzie się spektakl Teatru Wojciecha Kołsuta ”Czas Mroku”. Jest to 80. rocznica Krwawego Poniedziałku. 4 września 1939 r. z rąk Niemców zginęło w Częstochowie kilkaset osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. Okupanci dokonali egzekucji m.in. na placach przed Katedrą na Starym Mieście i przed Ratuszem, czyli na obecnym Placu Biegańskiego. Do mordów doszło również w oznaczonym flagą Czerwonego Krzyża Szpitalu Wojskowym. Ekshumowane ciała ofiar zostały pochowane na cmentarzu Kule. Organizatorami obchodów są Związek Inwalidów Wojennych RP oraz Urząd Miasta Częstochowy.

KR
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV