Zapomniani bohaterowie. Dziś otwarcie wystawy w Muzeum Częstochowskim

7 Dywizja Piechoty od pierwszych minut II wojny światowej podjęły walkę z niemieckim Wehrmachtem. Otrzymała zadanie prowadzenia działań opóźniających na kierunku częstochowskim. Dowodzona przez gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego dywizja stanęła niemal samotnie na drodze potężnego uderzenia głównych sił niemieckiej 10. Armii, w tym dwóch dywizji pancernych, czterech dywizji piechoty, a następnie także dwóch dywizji lekkich.

Otwarcie wystawy ”7 Dywizja Piechoty. Zapomniani bohaterowie 1939” będzie miało miejsce 31 sierpnia o 17:00 w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica pod Jasną Górą. Ekspozycja została poświęcona częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty i ma na celu spopularyzowanie historii działań bojowych jednostki we wrześniu 1939 r., a także przedstawienie losów najważniejszych bohaterów tamtych wydarzeń.

Na wystawę składają się zbiory muzealne i kolekcjonerskie, w tym zdjęcia, dokumenty, pamiątki i militaria, takie jak umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie Wojska Polskiego z okresu wojny obronnej. Wystawa potrwa do 19 stycznia 2020 r. Organizatorami są Muzeum Częstochowskie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, kuratorami natomiast Mariusz Grzyb oraz Adam Kurus.

7 Dywizja Piechoty stoczyła ciężką bitwę w rejonie Częstochowy, która dzieliła się na trzy fazy. 1 września były to walki opóźniające oddziałów wydzielonych pod Krzepicami, Kłobuckiem, Pankami, Truskolasami, Wręczycą Wielką, Lublińcem, Taniną, Lisowem i Boronowem. Następnie przez cały dzień jednostka broniła pozycji opóźniającej ”Częstochowa”. 3 i 4 września żołnierze stoczyli bitwę pod Janowem, w tym m.in. walki pod Dębowcem, Zrębicami, Janowem, Złotym Potokiem, Siedlcem, Lelowem i Borzykową, co ostatecznie zakończyło się rozbiciem części dywizji i wzięciem do niewoli jej dowództwa.

Obrona rejonu Częstochowy została okupiona liczbą blisko 800 poległych, ponad 1500 rannych oraz ok. 3000 wziętych do niewoli, ale zgodnie z planem przyczyniła się do opóźnienia niemieckiego natarcia w kierunku Warszawy. Z okrążenia pod Janowem przebiła się ponad połowa sił dywizji. Jej żołnierze walczyli następnie w obronie Kielc, toczyli boje pod Barakiem, Puławami, Tomaszowem Lubelskim i Warszawą, a po krwawej bitwie w lasach pod Ciepielowem stali się ofiarami jednej z największych niemieckich zbrodni wojennych dokonanych na jeńcach polskich w 1939 r.

KR
Źródło: Mariusz Grzyb, Adam Kurus
Fot.: Instytut Pamięci Narodowej

Miejska TV