Prokuratura stawia zarzuty byłemu wikaremu parafii w Herbach

Prokuratura podejrzewa Piotra R. o wykorzystanie seksualne nastolatek. Postawiła duchownemu zarzuty i złożyła wniosek o areszt. Ksiądz pełnił posługę m.in. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach.

Śledztwo dotyczące doprowadzenia w Świnoujściu małoletnich do innych czynności seksualnych przez osobę duchowną prowadzi Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód. Wszystko związane jest z wakacyjnym wyjazdem sprzed lat, w którym uczestniczyły pokrzywdzone. W sierpniu 2011 r. jeden z duchownych gliwickiej diecezji miał przemocą doprowadzić siedemnastolatkę do poddania się innej czynności seksualnej i przetrzymywać w pokoju wbrew jej woli. Do tego ksiądz miał dotykać w miejsca intymne inną z dziewcząt przebywającą na wyjeździe.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach informuje, że obie pokrzywdzone złożyły w tej sprawie zeznania. Postępowanie zostało natomiast wszczęte po zawiadomieniu Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży biskupa gliwickiego. Tamtejsze władze kościelne wydawały w związku z tym 2 września 2019 r. komunikat. – Diecezja zapewnia, że od początku ujawnienia sprawy działano zgodnie z obowiązującymi normami prawa, zaś zgłoszenie sprawy w Prokuraturze w październiku 2018 r. było efektem współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości. W chwili obecnej Diecezja nadal współpracuje z Prokuraturą – pisze Kuria Diecezjalna w Gliwicach, której podlega parafia w Herbach, w powiecie lublinieckim.

Ksiądz już nie pracuje z dziećmi i młodzieżą, ale jako kapelan w szpitalu. Na czas prowadzonego dochodzenia został odsunięty od posługi duszpasterskiej. Prokurator zdecydował też o złożeniu do Sądu Rejonowego w Gliwicach wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego, ale sąd nie wyraził zgody. – Wobec księdza toczyło się również postępowanie kanoniczne, które zostało zakończone. W jego toku potwierdzono zarzuty stawiane duchownemu – powiadomiła 2 września tamtejsza Prokuratura Okręgowa. Duchowny nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Gliwicka prokuratura prowadzi też m.in. śledztwo przeciwko Damianowi K., które dotyczy doprowadzenie małoletnich do poddania się innej czynności seksualnej. W tym przypadku postępowanie również zaczęło się od zawiadomienia Delegata biskupa gliwickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. Prokuratura ustaliła, że w maju 2016 r. podejrzany zorganizował prywatne, kilkudniowe wyjazdy do Bukowiny Tatrzańskiej dla ministrantów. Pod pozorem gry w karty ustalił zasadę, że przegrany otrzyma od niego klapsy wymierzane na pośladki. W październiku 2018 r. podejrzany dopuścił się popełnienia dwóch kolejnych przestępstw na terenie jednej z tarnogórskich parafii. Do jednego z małoletnich duchowny kierował też SMS-y o treściach erotycznych.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV