Sąd Rejonowy w Częstochowie ogłosił upadłość ISD Huty

Od szeregu miesięcy trwały negocjacje z potencjalnymi inwestorami, którzy mogliby przejąć ISD Hutę Częstochowa. Przedsiębiorstwo od lat boryka się z problemami finansowymi. Wiosną ogłoszono przerwy w pracy.

Przejęciem od Przemysłowego Związku Donbasu częstochowskiego zakładu był zainteresowany szereg podmiotów. W czerwcu działające w Hucie związki zawodowe alarmowały, że przedłużają się rozmowy między Greybull Capital a wierzycielami. Brak kompromisu nie był jedynym problemem. Zarząd złożył bowiem wniosek o upadłość ISD Huty Częstochowa, która zatrudnia ponad 1200 osób. Związkowcy pikietowali w Warszawie. Tymczasem w lipcu jeden z wierzycieli, PKO Bank Polski, zgodził się na zakup zakładu przez brytyjski fundusz, który niespodziewanie wycofał się z transakcji.

Zainteresowanie przejęciem firmy wyraziły kolejne podmioty. Dla samych hutników pod znakiem zapytania stała wypłata przez ISD wynagrodzenia. Z prawdopodobieństwem zaczęto mówić o złożenia oferty kupna przez Liberty House Group, realne stało się również przejęcie przez Sunningwell International Polska. Inna proponowana idea to upaństwowienie nieradzącego sobie na rynku zakładu.

W sprawie podjęcia działań przez rząd i największe ugrupowanie w Parlamencie pisali zarówno związkowcy, jak i lokalni politycy KO i SLD, co dotyczyło m.in. apelu o pomoc w znalezieniu inwestora przez władze państwowe. 27 sierpnia w siedzibie częstochowskiej Solidarności odbyło się spotkanie przedstawicieli hutników z prezesem Sunningwell, które dotyczyło m.in. procedury pre-pack, czyli złożenia przez właściciela wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości wniosku o zatwierdzenie sprzedaży przedsiębiorstwa innemu podmiotowi. Tymczasem decyzje dotyczące zakładu zapadły gdzie indziej.

Sąd ogłosił upadłość ISD Huty Częstochowa Sp. z o.o. w Częstochowie z dniem 4 września 2019 r.

Sąd Rejonowy w Częstochowie ogłosił upadłość ISD Huty Częstochowa Sp. z o.o. w Częstochowie z dniem 4 września 2019 r. Sąd oddalił złożone w tej sprawie wnioski. Po pierwsze wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży złożony przez Corween Investments Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, działający w ramach Liberty Group. Stwierdzono, że wnioskodawca nie posiada legitymacji do złożenia wniosku, bo nie jest wierzycielem dłużnika. Sąd oddalił też wniosek dłużnika o zatwierdzenie warunków sprzedaży na rzecz Sunningwell International Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Tutaj stwierdzono, że w toku postępowania upadłościowego, przy likwidacji Huty na zasadach ogólnych i przy uwzględnieniu jego kosztów, możliwe jest po prostu uzyskanie wyższej ceny.

Syndykiem powołany został dotychczasowy tymczasowy nadzorca sądowy Mieczysław Radecki. Postanowienie nie jest prawomocne. Historia częstochowskiej Huty również w tym momencie się nie kończy. – Sędzia-komisarz zobowiązała syndyka do podjęcia niezwłocznych czynności związanych z aktualizacją wyceny upadłego przedsiębiorstwa oraz przygotowaniem do jego sprzedaży, w tym umożliwieniem wszystkim zainteresowanym podmiotom złożenie oferty nabycia przedsiębiorstwa – poinformował 4 września Sąd Okręgowy w Częstochowie. – Sędzia-komisarz zobowiązała syndyka do podjęcia niezwłocznych czynności w celu wydzierżawienia przedsiębiorstwa dłużnika podmiotowi, który daje realną gwarancję bezzwłocznego przejęcia pracowników i uruchomienia produkcji – dodano.

Wiadomo również, że dotychczas złożone zostały dwie oferty dzierżawy przedsiębiorstwa wraz z przejęciem pracowników i bezzwłocznym uruchomieniem produkcji. Szczegółowe oferty dzierżawy, jeśli takie projekty zostaną złożone, będą znane w tym miesiącu. 9 września ma nastąpić wysłuchanie potencjalnych dzierżawców.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: Widmo upadku Huty Częstochowa. Pracownicy mogą nie dostać w lipcu wypłaty
Więcej: Jest wniosek o upadłość Huty Częstochowa. Jutro pracownicy pojadą do Warszawy
Więcej: PKO BP zgadza się na przejęcie częstochowskiej huty przez Greybull Capital
Więcej: Brytyjczycy jednak nie przejmą Huty Częstochowa?
Więcej: Trzy firmy zainteresowane Hutą Częstochowa. Czy pracownicy dostaną wypłaty?
Więcej: Jest ratunek dla Huty Częstochowa? Pojawili się nowi potencjalni inwestorzy
Więcej: W tym miesiącu mogą się pojawić oferty kupna Huty Częstochowa

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV