Jarosław Kaczyński zapowiedział powstanie siedemnastego województwa

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział zmiany na administracyjnej mapie Polski. Kraj ma być podzielony na siedemnaście województw. Ma to posłużyć polityce zrównoważonego rozwoju.

Powstanie kolejnego województwa zapowiedział 5 września w Siedlcach były premier Jarosław Kaczyński. Nie będzie to województwo częstochowskie. W przyszłym podziale administracyjnym Mazowsze ma zostać podzielone, a siedemnastym województwem stać się ma Warszawa. Związane jest to z zawyżaniem dochodu na mieszkańca przez miasto stołeczne.

Nowy podział ma skutkować bardziej zrównoważonym rozwojem państwa, ponieważ pozwoli się skupić na małych ośrodkach oraz terenach wiejskich i przetrwać niewielkim gospodarstwom rolnym. Prezes Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, iż jego ugrupowanie nie chce doprowadzić do powstania gospodarki wielkoobszarowej wzorem krajów zachodnich, ponieważ ma być to niekorzystne dla obszarów rolniczych.

Sprawujące od czterech lat władzę ugrupowanie z wysokim prawdopodobieństwem będzie miało możliwość wcielenia w życie tych planów – wydzielenia województwa mazowieckiego i warszawskiego. Według nowego sondażu IBRiS zaprezentowanego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Prawo i Sprawiedliwość cieszy się poparciem ponad 43 procent pytanych. Na Koalicję Obywatelską zamierza oddać swój głos 21 procent uprawnionych. Niższe poparcie uzyskały Lewica, PSL i Konfederacja.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: premier.gov.pl

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV