Akcja oddawania krwi w Łobodnie

Na mieszkańców gminy Kłobuck czekać będzie specjalistyczny ambulans. Od trzech lat w Łobodnie organizowana jest akcja, dzięki której jak dotąd udało się zgromadzić prawie 43 litry krwi.

Chcieliśmy po prostu zrobić w Łobodnie coś, z czym kojarzy się pomoc drugiemu człowiekowi, a myślę, że podzielenie się swoją krwią z innymi potrzebującymi czy chorymi osobami to jest jedna z najszlachetniejszych rzeczy – mówi Marcin Wojtysek, współorganizator IV Akcja Oddawania Krwi w Łobodnie, która odbędzie się w niedzielę 8 września między 10:00 a 14:00 przed kościołem parafialnym w tej miejscowości.

Po wcześniejszej kwalifikacji, w trakcie której lekarz przeprowadza wywiad, krew będzie można oddać w specjalistycznym ambulansie. Istnieją pewne warunki, które należy spełnić, jak choćby trzeba wypocząć, zjeść lekki posiłek, mieć ze sobą dokument tożsamości, a dzień wcześniej i w dniu oddania krwi nie spożywać alkoholu oraz zadbać o nawodnienie organizmu.

Marcin Wojtysek dodaje, że do przedsięwzięcia aktywnie włączył się Jerzy Zakrzewski. – Burmistrz oczywiście takie inicjatywy zawsze wspiera. Sam co roku oddaje krew – mówi. W dotychczasowych akcjach zarejestrowało się 120 osób, a ostatecznie 95 dawców podzieliło się łącznie prawie 43 litrami krwi. Co istotne, nie trzeba jej oddawać regularnie. Można to zrobić raz do roku czy raz w życiu bez negatywnych konsekwencji.

Aby oddać krew, należy spełnić kilka koniecznych warunków. Mieć ukończony 18 rok życia i nie przekraczać 65 lat. Ważyć więcej niż 50 kg. Przez poprzednie sześć miesięcy nie przechodzić zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, wykonania tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Nie wolno także mieć ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego czy moczowego. Pomysłodawcami zbiórki są Marcin Wojtysek oraz Tomasz Kasprzyk. W akcji uczestniczy burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski wraz z żoną, a wspierał ją również proboszcz tamtejszej parafii.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Urząd Miejski w Kłobucku

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV