Częstochowski funkcjonariusz w finale kynologicznych mistrzostw policji

Przez cztery dni rywalizowali ze sobą najlepsi w kraju przewodnicy psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz materiałów wybuchowych. III miejsce w klasyfikacji drużynowej zajął drużyna z KWP w Katowicach, do której należał st. asp. Wojciechem Bożek z owczarkiem Abi.

6 września w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach odbyło się uroczyste zakończenie XIX Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji. W końcowych eliminacjach udział wzięło 17 drużyn reprezentujących komendy wojewódzkie i Komendę Stołeczną Policji. W Mistrzostwach, na zasadzie honorowego uczestnictwa, startowali też przedstawiciele Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Wojska Polskiego.

III miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęła drużyna z KWP w Katowicach, w skład której wchodzili nadkom. Marcin Siewiert z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach jako kierownik drużyny, asp. szt. Aleksander Ochal z KMP w Rybniku z psem Kask (materiały wybuchowe) oraz st.asp. Wojciech Bożek z KMP w Częstochowie z psem Lawina lub inaczej Abi (narkotyki).

Wojciech Bożek służbę w policji pełni od 1994 r. Ma bogate, 21-letnie doświadczenie jako przewodnik psa służbowego. Od 1,5 roku pracuje z owczarkiem niemieckim Abi. Wspólnie angażowani są do działań śledczych. W eliminacjach wojewódzkich Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji, które odbyły się 22 i 29 maja br., Abi ze swoim opiekunem zajęła II miejsce, jednak z uwagi na swój młody wiek oraz sprawność fizyczną została wytypowana do reprezentowania KWP w Katowicach w ogólnopolskim finale.

Zmagania służą podnoszeniu poziomu kwalifikacji zawodowych przewodników i sprawności użytkowej psów służbowych oraz propagowanie efektywnego wykorzystania psów w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości. Finał obejmował następujące konkurencje: test wiedzy, posłuszeństwo ogólne psa, w tym pokonywanie przeszkód, szukanie zapachów materiałów wybuchowych, szukanie zapachów narkotyków oraz praktyczne umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym.

KR
Fot.: Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Więcej: Finał XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV