Sprzedaż Domu Księcia

Za miesiąc zakończy się przetarg dotyczący Domu Księcia. Rada Miasta Częstochowy zdecydowała wiosną o sprzedaży budynku. Cena zabytku to ponad dziesięć milionów złotych.

Do 10 października obowiązuje ogłoszenie dotyczące działek, na których położony jest Dom Księcia. W marcu br. zdecydowano o sprzedaży zabytku, który powstał w 1912 r. Magistrat sprzedaje szereg działek między Aleją Wolności, ul. Jana III Sobieskiego i ul. Tadeusza Boya-Żeleńskiego jako całość, cena wywoławcza natomiast to prawie 10 mln 340 tys. zł brutto.

Budynek projektu Brunona Paprockiego powstał na życzenie wielkiego księcia Michała Romanowa. Był przeznaczony m.in. dla urzędników rosyjskich. Według opisu w ogłoszeniu przetargowym Dom Księcia to trzypiętrowy, dwutraktowy czworobok z poprzecznym ramieniem pośrodku i parterowym budynkiem przy narożniku południowo-zachodnim, niegdyś mieszczącym kasyno. Pałac z czasem stracił wiele charakterystycznych dla siebie cech, m.in. przebudowane zostało wnętrze, a obecnie dach kryty jest blachą.

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi prawie 10 tys. 200 metrów kw., natomiast bez klatek schodowych i sali baletowej to prawie 7 tys. 100 metrów kw. Dom Księcia nie jest zamieszkany. Nieruchomość jest wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Przetarg ustny odbędzie się 10 października w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Sebastian Zielonka

Więcej: Czarne chmury nad Domem Księcia

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV