27 milionów na drogi w powiecie częstochowskim

Drogi w powiecie częstochowskim otrzymają 27 mln zł dofinansowania. Środki trafią też między innymi do powiatów kłobuckiego i myszkowskiego oraz miasta Częstochowy.

9 września wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie wręczyli pierwsze symboliczne czeki w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w naszym województwie, które odebrali przedstawiciele powiatów częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego, gliwickiego oraz kilku miast i gmin. – Nigdy do tej pory nie trafiły takie pieniądze do naszego województwa na budowę, przebudowę i modernizację dróg. Dla porównania w 2015 roku przeznaczono 69 mln zł. Teraz jest to kwota blisko 300 mln zł – stwierdził wojewoda. W bieżącym roku ma zostać dofinansowanych 46 powiatowych i 98 gminnych inwestycji. Środki według zapowiedzi pozwolą na wyremontowanie ponad 150 km dróg.

Symboliczne czeki na kwotę ponad 27 mln zł dla powiatu częstochowskiego odebrał starosta Krzysztof Smela. Powiat złożył trzy wnioski, które dostały pozytywną ocenę i dofinansowanie w wysokości 55 proc. kosztów realizacji. Pierwszy dotyczy przebudowy ciągu dróg powiatowych na odcinku Huta Stara A – Poczesna oraz na odcinku Mazury – Młynek. Wartość złożonego wniosku to 7,6 mln zł (lata 2019 – 2022).

Druga inwestycja to przebudowa drogi powiatowej na odcinku od DK 91 w Rudnikach do DW 786 w Wancerzowie w gminach Rędziny i Mstów. Kwota to 9,175 mln zł (lata 2019 – 2020). Trzeci wniosek dotyczył przebudowy ciągu dróg powiatowych Kłomnice – Kruszyna, Kruszyna – Borowno, Borowno – Witkowice w gminach Kłomnice, Kruszyna i Mykanów. Wartość złożonego wniosku to 32,963 mln zł (lata 2019 – 2022).

Fundusz Dróg Samorządowych jest narzędziem wsparcia samorządów w modernizacji infrastruktury drogowej, ponieważ dla wielu powiatów i gmin zbyt niskie dochody były dotychczas przeszkodą dla realizacji koniecznych inwestycji.

KR
Fot.: Starostwo Powiatowe w Częstochowie

Więcej: Cztery miliony złotych na ulice Łódzką i Artyleryjską w Częstochowie

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV