Częstochowski PKS sprzedaje dworzec

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej zdecydowało się wystawić na sprzedaż swoją siedzibę wraz z dworcem autobusowym przy alei Wolności. Ogłoszony przetarg dotyczy użytkowania wieczystego gruntu, tzn. działki o powierzchni 9849 metrów kwadratowych.

Nie oznacza to jednocześnie likwidacji dworca. Sprzedający zastrzegł bowiem, że nabywca będzie zobowiązany do zawarcia umowy dzierżawy budynku dworca PKS. W ten sposób częstochowski przewoźnik zamierza dalej prowadzić działalność gospodarczą do czasu oddania do użytku centrum przesiadkowego. Przetarg, w formie publicznej licytacji, ma się odbyć 27 września tego roku. Właściciel jako cenę wywoławczą podał 18 mln 804 tys. zł netto.

Firma korzysta z tego miejsca od dekad. Początek częstochowskiego PKS-u datuje się jeszcze na 1949 r. Od lat 50. siedziba firmy na stałe znajdowała się przy ul. Krasińskiego, a w międzyczasie powiększał się tabor przewoźnika. W 1952 r. było to ok. 50 autobusów, w 1960 ok. – 90 takich pojazdów, a w 1970 t. już 156, dlatego też z powodu braku miejsca w latach 70. oddano do użytku dworzec przy al. Wolności. W 2005 r. częstochowski przewoźnik stał się Spółką Akcyjną, którego akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Obecnie firma boryka się z problemami finansowymi. W 2017 r. miało miejsce zawieszenie szeregu połączeń lokalnych, związane z ich nierentownością. PKS poszukuje również do pracy kierowców. Tymczasem w Częstochowie trwa budowa węzłów przesiadkowych, w tym przy ul. Piłsudskiego, mających ułatwić poruszanie się po mieście oraz poza miasto, trwają również prace nad możliwą przebudową głównego dworca kolejowego. Wskazuje to kierunek, w jakim zmierzają różni regionalni przewoźnicy, czyli skupienie usług dla pasażerów w jednym miejscu.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Marcin Merda

Więcej: ogłoszenie o przetargu
Więcej: Powstanie nowy dworzec w Częstochowie?

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV