AZS Częstochowa nie dostał licencji od PZPS

Legendarny częstochowski klub nie dostał licencji na grę w tym sezonie siatkarskich rozgrywek. AZS w przyszłym roku będzie obchodził 75-lecie istnienia. Przyszłość zespołu jest niepewna.

Komisja Licencyjna Polskiego Związku Piłki Siatkowej nie udzieliła licencji Klubowi Sportowemu AZS Częstochowa na rozgrywki w sezonie 2019/2020 Krispol I Ligi. Wynika to z niespełnienia wymogów przewidzianych Regulaminu Wydawania Licencji Klubowych dla drużyn szczebla centralnego, a konkretnie według PZPS klub nie przedstawił kompletnej dokumentacji.

11 września Związek poinformował, że uzasadnienie decyzji zostało przekazane AZS-owi drogą pisemną, a zespołowi przysługuje odwołanie, które należy złożyć do Sądu Odwoławczego przy PZPS w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania decyzji. Tymczasem rozgrywki na zapleczu PlusLigi już się zaczęły, a 1. kolejka jest rozgrywana w ten weekend. 14 września biało-zieloni mieli zmierzyć się z KPS Siedlce w Hali przy ul. Żużlowej w Częstochowie.

Klub tłumaczy zaistniałą sytuację konfliktem z zawodnikami, mimo tego, że z większością udało się porozumieć. – Wspomniane wyżej braki w dokumentach to brak porozumień z kilkoma Zawodnikami, którzy na ugody się po prostu nie zgodzili – informuje AZS. Dodatkowym problemem ma być brak wsparcia finansowego ze strony samorządu, na co zwraca uwagę również piłkarska Skra Częstochowa. – Chcemy poinformować również Kibiców o etapie rozmów z Magistratem. Na rok 2019 zostało zabudżetowane przez Radnych Miasta Częstochowy 1 mln złotych na Promocje miasta poprzez siatkówkę. AZS nie otrzymał w tym roku od miasta żadnego wsparcia finansowego, a przetarg na wspomniany powyżej cel nie został ogłoszony. Miasto jednak uważa, że z tych pieniędzy nie zostało nic… – stwierdza klub, zwracając zarazem uwagę, że wsparcie otrzymały inne dyscypliny, żużel i piłka nożna.

Od szeregu miesięcy w siatkarskim zespole, według deklaracji zarządu, trwa proces restrukturyzacyjny. Problemy AZS-u z funduszami stały się głośne ze względu na upublicznienie w marcu br. informacji o zajęciu trofeów przez komornika sądowego. Według klubu został przygotowany program naprawczy, niewiele ma również brakować do pozyskania sponsora tytularnego, potrzebnego do uzyskania płynności finansowej.

Decyzja PSPS dotyczy bardzo utytułowanej drużyny męskiej siatkówki. AZS to m.in. sześciokrotny mistrz Polski, dwukrotny zdobywca Pucharu Polski, zdobywca Superpucharu PZPS. Dwa lata temu biało-zieloni spadli do drugiego poziomu rozgrywek po tym, jak przez trzy dekady mierzyli się z najlepszymi. Historia zespołu sięga 1945 r., kiedy utworzona została osobna sekcja Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego w Częstochowie.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: ”AZS tych pucharów nigdy nie stracił”
Więcej: Puchary AZS licytowane przez komornika
Więcej: Dlaczego Skra gra ze znakami zapytania na koszulkach?

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV