W Częstochowie zebrano blisko 2,5 tysiąca książek dla szpitalnych biblioteczek

Mieszkańcy regionu od blisko dwóch tygodni w reklamówkach, torbach turystycznych i kartonach przynoszą do centrum handlowego książki, które zalegały im na regałach. Z zebranych pozycji stworzone zostanie 10 szpitalnych biblioteczek, które posłużą małym i dorosłym pacjentom.

Zbiórka książek prowadzona przez Galerię Jurajską i Fundację Zaczytani.org jest na półmetku. Do 13 września udało się zebrać blisko 2,5 tys. lektur. Dzięki akcji powstanie aż 10 ”Zaczytanych Bibliotek”, które staną na oddziałach szpitalnych m.in. w Częstochowie, Lublińcu, Wieluniu, Zawierciu, Radomsku i Myszkowie.

Pierwsza już działa. W zeszłym tygodniu otwarto ją w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. – Odzew na nasz apel przeszedł najśmielsze oczekiwania. Książki trafią do nas lawinowo każdego dnia i to nie tylko z Częstochowy. Wiele osób specjalnie przyjeżdża do nas z Myszkowa, Lublińca, a nawet z dalszych zakątków, tylko po to, aby przekazać książki. Rekordzista przywiózł nam ich aż 160! Zdarzały się także sytuacje, że dostawaliśmy jedną, ale była to ulubiona bajka, którą dziecko samo przyjechało przekazać – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Akcja trwać będzie do końca września. Cel jest szczytny. – Dzięki zbiórce wspólnie z Fundacją Zaczytani.org tworzymy szpitalne biblioteki. Te spełniają ważną funkcję terapeutyczną, dając pacjentom, małym i dorosłym, możliwość oderwania się od szpitalnej rzeczywistości – mówi przedstawicielka galerii. Zbiórka to nie jedyny element akcji, która zachęca do sięgania po lekturę, ale również łączy ludzi i podpowiada, co zrobić z niepotrzebnymi książkami.

Od dwóch tygodni na Bulwarach Jurajskich przed galerią stoi bowiem Zaczytana Ławka projektu Tomasza Sętowskiego. Można dzięki niej pobrać bezpłatnie audiobooki z klasyką światowej literatury. Ponadto Fundacja prowadzi rekrutację na warsztaty z bajkoterapii, której uczestnicy po ukończonym kursie będą czytać dzieciom bajki w szpitalach.

KR
Fot.: Fundacja Zaczytani.org

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV