Wizyta Marszałka Senatu w Częstochowie

Częstochowę odwiedził Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Razem z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości mówił między innymi o naszym regionie i planach powołania domu polonijnego.

Mamy sukcesy. Mamy czym się pochwalić – stwierdził Marszałek Senatu, odnosząc się do czteroletnich rządów Zjednoczonej Prawicy. W jego opinii PiS jest pierwszą partią, która sprawuje rządy i realizuje postulaty wyborcze. Wśród najważniejszych kwestii Stanisław Karczewski wymienił skoncentrowanie się władz na rodzinie. Nie ukrywał, że jego pobyt w Mieście Świętej Wieży wiąże się z nadchodzącymi wyborami.

W trakcie wizyty w Częstochowie 17 września zwrócił też uwagę na zrównoważony budżet państwa, wiceminister Szymon Giżyński skupił się na problemach obszarów wiejskich, natomiast senator Ryszard Majer akcentował choćby politykę senioralną rządu, podając za przykład ochronę osób starszych przed nieuczciwymi praktykami handlowymi. Sprawa dotyczy niemałej części mieszkańców. – Mamy w tej chwili około dziewięciu milionów osób w wieku senioralnym w naszym kraju – stwierdził senator, reprezentujący w wyższej izbie Parlamentu mieszkańców północnej części województwa śląskiego. Istotniejsze dla mieszkańców miasta są jednak sprawy bezpośrednio dotyczące właśnie Częstochowy.

W planach jest powstanie domu polonijnego. Z jednej bowiem strony Senat sprawuje opiekę nad Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. Z drugiej jest to spójne z osobistą działalnością reprezentującego Częstochowę w wyższej izbie Artura Warzochy. Senator odnowienie więzi między krajem a środowiskami polonijnymi uznaje za priorytetowe. – Sytuacja cztery lata temu, w 2015 r., nie wyglądała dobrze – zauważył. Parlamentarzysta przypomniał, że zadanie sprawowania opieki nad Polonią realizowało wówczas MSZ, które według niego nie wywiązywało się poprawnie z obowiązków. Obecne władze przywróciły dawną rolę Senatu w sprawie tej pieczy i właśnie ze strony wyższej izby wyszedł pomysł stworzenia w naszym mieście specjalnej instytucji.

Postaramy się docenić również Częstochowę jako bardzo ważne miejsce dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą – zapowiedział senator Warzocha. Zaakcentował szczególne znaczenie Warszawy, Krakowa oraz naszego miasta dla rodaków żyjących w innych państwach. – Sytuacja dojrzała do tego, żeby obecność Polonii w Częstochowie w jakiś sposób zinstytucjonalizować – dodał. Zwrócił też uwagę na inne prestiżowe przedsięwzięcia, takie jak powołanie w minionych latach Uniwersytetu czy starania o powstanie ekstraligowego stadionu piłkarskiego.

Marszałek przypomniał natomiast o wydarzeniach sprzed 80. lat i nawiązał przy tym do kwestii obecnego bezpieczeństwa kraju, wspieranego w ramach NATO. 17 września przypada rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę. W związku z tym w trakcie pobytu w Częstochowie przewodniczący wyższej izby Parlamentu uczestniczył we Mszy św. za ojczyznę na Jasnej Górze. – To cios w plecy dla walczących Polaków. To czwarty rozbiór Polski – powiedział Stanisław Karczewski. – Pamiętamy o tym dniu i pamiętamy, aby tę wiedzę koniecznie przekazywać młodemu pokoleniu, ale nie tylko naszym dzieciom, wnukom, ale również mówić Europie, Europejczykom, światu jak wyglądała historia. Jaki miała przebieg. Do jak tragicznych wydarzeń doprowadziła napaść Niemców, a później Rosjan na Polskę.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV