Zakończył się festiwal Iron Oxide

Była to czwarta edycja festiwalu Iron Oxide. Tym razem jego uczestnicy pracowali nad nowym obliczem pracowni krawieckiej w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Reymonta.

Areną działań uczestników festiwal w tym roku stało się miejsce kojarzące się z edukacją, zarówno tą teoretyczną, jak i praktyczną. Podobnie jak poprzednio, niezmienny był cel przedsięwzięcia, służący promocji artystycznych działań w przestrzeni publicznej poprzez przekształcenie miejsca zwykłego w niezwykłe – tym razem sali, która służy częstochowskim uczniom do szlifowania profesji krawieckiej. Podczas ostatniego festiwalu, we współpracy z uczniami ”Reymonta”, przekształcono pracownię w niebanalne, ale funkcjonalne miejsce, jednoznacznie kojarzące się z jego przeznaczeniem.

Pracy towarzyszyły wykłady dotyczące estetyki w przestrzeni miejskiej. W ramach tegorocznego Iron Oxide zmienił się też wygląd osiedlowego sklepiku na Tysiącleciu oraz jednego z lokali gastronomicznych w centrum miasta. – Nie jest na świecie powszechną praktyką, aby samorząd płacił twórcom zajmującym się street artem za malowanie po ścianach. Jeśli jednak ma to służyć promocji lokalnych terenów inwestycyjnych, celom edukacyjnym oraz prezentacji artystycznych talentów Częstochowy, to nie można się bać niekonwencjonalnych pomysłów. I wiemy z doświadczenia, że przynosi to zamierzony efekt – mówił podczas finału przedsięwzięcia prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Nad realizacją czwartej edycji Iron Oxide czuwali członkowie grupy Monstfur, którzy zaprojektowali i stworzyli nowe oblicze sali . Tym razem pomagali im najbardziej zainteresowani, czyli sami uczniowie szkoły przy ul. Krakowskiej. Projekt wsparło częstochowskie Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta oraz lokalni przedsiębiorcy, związani z branżą mody.

Czwarta edycja festiwalu to zarazem pierwsza, która została poświęcona miejscu związanemu z edukacją. Poprzednie odsłony realizowane były na terenach typowo inwestycyjnych. W minionym roku nowego oblicza doczekała się hala Agencji Rozwoju Regionalnego S.A przy ul. Ekonomicznej, gdzie powstał mural z hasłem ”Mars jest nasz”, a wcześniej tereny przy ul. Bojemskiego w strefie Euro Park Mielec, gdzie powstały artystyczne instalacje w postaci konstrukcji ze stali i ocynku.

KR
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy

[huge_it_slider id=”1″]

 

Miejska TV