Umowa na dzierżawę Huty Częstochowa podpisana

Sąd ogłosił na wniosek zarządu upadłość częstochowskiej Huty. Nie doszło do jej sprzedaży w trakcie postępowania upadłościowego, a zatrudniające prawie 1200 osób przedsiębiorstwo miało zostać wydzierżawione. Podpisano umowę.

Propozycje wydzierżawienia Huty przedstawili przed sądem Cognor Holding S.A. z siedzibą w Poraju oraz Sunningwell International Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Obaj potencjalni inwestorzy musieli udowodnić, że są zdolni do wznowienia produkcji i zagwarantować przetrwanie zakładu. Sędzia-komisarz zgodziła się na wydzierżawienie przedsiębiorstwa na 12 miesięcy z zastrzeżeniem prawa pierwokupu właśnie dla dzierżawcy.

Miał go wybrać syndyk. Na to stanowisko powołany został dotychczasowy tymczasowy nadzorca sądowy Mieczysław Radecki, który 11 września złożył rezygnację z powodów zdrowotnych. Wcześniej wybrał Sunningwell International Polska jako przyszłego dzierżawcę, ale umowa nie została podpisana. Wstępnie zakładano, że nastąpi to do końca tamtego tygodnia, czyli 13 września.

Sędzia powierzyła następnie funkcję syndyka Mateuszowi Bienioszkowi, który potrzebował czasu na zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą ISD Huty Częstochowa, przeanalizowanie sprawy i wybór dzierżawcy. W grę w dalszym ciągu wchodziło dwóch inwestorów. Hutnicy, za pośrednictwem przewodniczących związków zawodowych, optowali za Sunningwell.

Jeszcze 19 września 2019 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie nie informował, czy w sprawie częstochowskiego przedsiębiorstwa zapadły wiążące decyzje, natomiast wieczorem otrzymaliśmy informację ze strony związkowców, że umowa dzierżawy Huty z Sunningwell została podpisana. Zwiastuje to wznowienie produkcji oraz regulowanie wypłat dla pracowników już przez nowego zarządcę. Hutnicy powinni również w ciągu tygodni otrzymać środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: Dwie firmy zainteresowane wydzierżawieniem Huty Częstochowa
Więcej: Istniały cztery wyjścia w sprawie częstochowskiej Huty. Związkowcy zapowiedzieli pikietę
Więcej: Sąd Rejonowy w Częstochowie ogłosił upadłość ISD Huty

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV