Jutro częstochowskie tramwaje wracają na tory

Od sobotniego poranka na część swoich tras wraca komunikacja tramwajowa. Organizacja miejskiej komunikacji w Częstochowie, która będzie obowiązywała w najbliższych tygodniach i miesiącach, wynika z zakończenia kolejnego etapu przebudowy starej linii tramwajowej.

Od 21 września nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Na tory wracają tramwaje, wciąż jednak obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza. Przebudowa będzie kontynuowana na kolejnych odcinkach.

Od soboty tramwaje linii 1 i 2 będą do odwołania kursować od zajezdni MPK przy al. Niepodległości do pętli przy ul. Kiedrzyńskiej w obu kierunkach. Pomiędzy pętlą przy ul. Kiedrzyńskiej a pętlą przy ul. Fieldorfa–Nila obsługę pasażerską zapewni autobusowa komunikacja zastępcza na linii nr 91. Ten odcinek będzie przygotowywany do budowy.

Na trasach tramwaju linii 1 i 2 na odcinku od zajezdni MPK do Kucelina przez al. Pokoju w obu kierunkach przez najbliższe dwa tygodnie pasażerów wozić będzie autobus za tramwaj linii nr 92. Następnie, czyli za mniej więcej pół miesiąca, tramwaje linii nr 1 będą kursować na pełnej trasie, także przez al. Pokoju do Kucelnia, z wyłączeniem wspomnianego wyżej odcinka na Północy.

Linia nr 2 z powodu prac przy pętli Dworzec Raków PKP będzie zawieszona do odwołania, a obsługę trasy przejmie linia nr 1. Jednocześnie tramwaje linii nr 3 będą do odwołania kursować na swojej pełnej trasie w obu kierunkach z pominięciem odcinka na Północy, który cały czas obsługiwać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

Taka organizacja komunikacji tramwajowej oraz zastępczej autobusowej według zapowiedzi Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie będzie obowiązywała do wiosny 2020 r., kiedy inwestycja wejdzie w kolejny etap.

Co istotne, przewoźnik zapowiada, że w najbliższy weekend – w trakcie przywracania ruchu tramwajowej po dłuższej przerwie – nie jest wykluczone wystąpienie problemów technicznych. Może mieć to wpływ na punktualność w kursowaniu tramwajów, a w przypadku wystąpienia większych utrudnień uruchamiana będzie autobusowa komunikacja zastępcza. Dlatego na zmianę w organizacji nie zdecydowano się w dni robocze.

W niedzielę 22 września wszystkimi częstochowskimi tramwajami, jak i autobusami MPK, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu można podróżować za darmo. Do takiego przejazdu uprawniać będzie okazanie przy ewentualnej kontroli ważnego dowodu rejestracyjnego, który potwierdzi własność lub współwłasność pojazdu.

KR
Fot.: Sebastian Zielonka

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV