Częstochowa apeluje w sprawie ”opodatkowania” pielgrzymów

Rada Miasta apeluje do Metropolity Częstochowskiego o przekazanie rekompensaty dla miasta w okresie sezonu pielgrzymkowego. Kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej nie poparły uchwały.

Pół miesiąca przed wyborami parlamentarnymi Częstochowa apeluje do arcybiskupa Wacława Depo o przekazanie rekompensaty finansowej dla miasta za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie pielgrzymkowym. Pomysł klubu SLD był już głosowany w sierpniu. Wówczas nie uzyskał potrzebnego poparcia. Tymczasem 26 września samorząd po raz kolejny pochylił się nad skierowaniem wezwania do Metropolity Częstochowskiego. Nie jest to projekt prezydencki, ale inicjatywa radnych, która według PiS ma też być jednocześnie nawoływaniem do łamania prawa, ponieważ m.in. to samorząd jest odpowiedzialny za pobieranie podatków czy opłat i podobne transfery środków mają być niemożliwe.

Zwrócono również uwagę, że jeżeli projekt ma być traktowany jako rzeczywisty, powinien być podparty konkretnymi ustaleniami. Nie bez znaczenia ma być również trwająca kampania parlamentarna. – Na dwa tygodnie czy prawie trzy przed wyborami państwo składacie taki projekt uchwały. Dlaczego on nie jest poprzedzony analizą finansową państwa służb? – pytała inicjatorów Monika Pohorecka (PiS). W trakcie czwartkowej sesji radna podkreśliła również, że w uchwale nawet adresat nie jest właściwy, ponieważ powinny być to osoby odpowiedzialne za klasztor na Jasnej Górze. – Nieważne, o co chodzi. Ważne, żeby zrobiło się zamieszanie, żeby o nas było głośno. Tylko pytanie, czy w tym przypadku na takim rozgłosie nam zależy – podsumowała. Sam pomysłodawca natomiast stwierdził, że sprawa w jego oczach wygląda inaczej, niż odczytują to inni ludzie.

Według niego to próba zastanowienia się, jak turystykę pielgrzymkową rozwijać. Projekt zakładał, że kuria wpłacałaby określoną kwotę od każdego pielgrzyma. – Przecież ten apel to jest próba rozpoczęcia tak naprawdę współpracy, bo mówimy, że 20 proc. z tej kwoty, nie ze złotówki jednej, ale całej kwoty, która będzie przekazywana, jeżeli by się udało, pójdzie na infrastrukturę turystyczną – powiedział Sebastian Trzeszkowski (SLD). Stwierdził, że te środki są potrzebne m.in. na zagospodarowanie śmieci czy zapewnienie toalet, a od strony prawnej można zawrzeć umowę dwustronną lub przekazać darowiznę dla gminy.

W opinii radnego Sojuszu sprawa jest przez mieszkańców podejmowana od lat, w czasie sezonu pielgrzymkowego, a uchwała ma nie być formą ataku na Kościół. – Mamy odpowiedź ze strony kurii, że są chętni usiąść do rozmów – powiedział. Radny Konrad Jarzyński (PiS) oponował, ponieważ w jego opinii zachęta do dialogu to jednak nie jest. – Ten apel nie jest żadnym apelem, tylko nieudolną prośbą matematycznego wyliczenia jakiś tam pieniędzy – ocenił. Poprosił też, aby projekt był bardziej konkretny i szczegółowy.

Radni prawicy zwracali uwagę między innymi na korzyści finansowe, jakie czerpią częstochowianie z pielgrzymów, w tym usługowe, czy też brak możliwości odróżnienia turystów od pątników oraz na koszty już obecnie ponoszone przez klasztor za gospodarowanie odpadami. W grę wchodzą również kwestie pijarowe dla miasta. Projektu nie poparł i jednocześnie nie sprzeciw mu się klub Koalicji Obywatelskiej. Ostatecznie dzięki temu uchwała została przyjęta, a Częstochowa proponuje, aby władze kościelne ponosiły koszty pobytu w naszym mieście wiernych – miałaby to być jedna złotówka od osoby.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: Częstochowscy radni głosowali w sprawie ”opodatkowania” pielgrzymów
Więcej: projekt uchwały

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV