Raków ma plan awaryjny w sprawie stadionu

Nastąpiło otwarcie ofert w sprawie stadionu przy Limanowskiego. Najniższa propozycja była o wiele wyższa niż przewidywało miasto. RKS Raków twierdzi, że z tej sytuacji istnieje wyjście.

Przetarg dotyczący częstochowskiego Centrum Piłki Nożnej miał niefortunny przebieg. Został ogłoszony w lipcu, następnie dwukrotnie przekładano termin składania ofert, których otwarcie nastąpiło 24 września. W sumie przedstawiono trzy propozycje, w tym jedna na wstępie nie była brana pod uwagę, ponieważ wpłynęła po terminie. Spośród pozostałych miasto ma możliwość wyboru wykonawcy prac przy Limanowskiego.

CZ.P.B.P. Przemysłówka S.A. z siedzibą w Częstochowie może podjąć się zadania za ponad 91,6 mln zł w terminie 24 miesięcy od daty podpisania umowy. Drugi z oferentów to wspólnie działające spółki, które mają swoje siedziby w Zabrzu, Katowicach, a także w Turcji. Ta propozycja opiewa na prawie 78,7 mln. Realizacja zamówienia w tym przypadku miałyby potrwać rok, a gwarancja wynosić pięć lat, przez co oferta jest korzystniejsza. Istnieje jednak drobna przeszkoda w zawarciu umowy. Miasto Częstochowa zamierza przeznaczyć na przebudowę i rozbudowę stadionu 16 mln zł.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że obiekt RKS-u ma zostać dofinansowany z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Miasto wnioskowało o środki zewnętrzne, co ostatecznie stało się powodem konfliktu politycznego. Magistrat twierdzi, że rządowe obietnice sięgały ok. 20 mln zł, władze centralne deklarują natomiast wsparcie w wysokości 10 mln. Nie ma pewności, czy w przyszłości resortowe pieniądze wciąż będą dostępne. Niezależnie od tej sprawy, najniższa aktualna oferta to prawie 80 mln.

Wyjścia szuka sam klub Michała Świerczewskiego, który 25 września wydał oświadczenie dotyczące wyników procedury przetargowej. RKS zwraca uwagę, że zależało mu na tym, aby przebudowa zapewniła zaplecze do szkolenia dzieci i młodzieży, a także oczywiście, aby obiekt spełniał wymogi licencyjne PZPN, które Raków musi spełnić do końca sezonu 2019/2020. – Zrozumiałe są dla nas jednocześnie ograniczone możliwości finansowe Miasta. Dlatego przygotowaliśmy awaryjne rozwiązanie, które zakłada wprowadzenie istotnych zmian w projekcie. Koszt realizacji tego planu nie przekroczy założonej wcześniej kwoty 36,7 mln zł – pisze klub.

Plan RKS-u oznacza m.in. zmniejszenie wymiarów budynku klubowego, likwidację osobnej wieży telewizyjnej, rezygnację z remontu płyty treningowej, zmianę sposobu wykonania obudowy stadionu oraz zwiększenie liczby trybun metalowych kosztem betonowych. Ma się nie zmienić ilość miejsc siedzących, czyli pojemność stadionu. Klub zdecydował się złożyć taką propozycję w Urzędzie Miasta Częstochowy wraz z wnioskiem o ogłoszenie kolejnego przetargu, co ma pozwolić spełnić Rakowowi wymogi dotyczące gry w Ekstraklasie.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Krzysztof Świtalski

Więcej: Oświadczenie Klubu w związku z wynikami procedury przetargowej na przebudowę MSP ”Raków”
Więcej: Rozpoczął się przetarg w sprawie przebudowy i rozbudowy stadionu Rakowa

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV