Biedroń w Częstochowie: “Wycofać religię ze szkół!”

Częstochowę odwiedzili politycy Lewicy. Ugrupowanie koncentruje się na Kościele i świeckości państwa, zamierza też zadbać o służbę zdrowia czy prawa kobiet.

Lewica przygotowuje się na powrót do Parlamentu, a sondaże przedwyborcze są dla koalicji łaskawe. We wrześniu w różnych badaniach poparcie dla komitetu wahało się między mniej więcej 5 a 14 punktami procentowymi, czyniąc z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz jego partnerów trzecią siłę polityczną w kraju. 27 września, na dwa tygodnie przed wyborami, Częstochowę odwiedził były prezydent Słupska. Skupił uwagę na Kościele.

Robert Biedroń stwierdził, że przyjeżdża do naszego miasta z marzeniem, aby cała Polska była krajem tak otwartym, jak właśnie Częstochowa. Jednocześnie to ważny ośrodek dla pielgrzymów oraz ludzi wierzących. – To miejsce, które w Polsce jest symbolem niestety sojuszu tronu i ołtarza. To miejsce, które nadal w Polsce wymaga pewnej korekty – powiedział. Jednocześnie przywódca Wiosny odwołał się do obecnie obowiązującej Konstytucji. – Ludzie dobrej woli, którzy chcą żyć w suwerennym, świeckim, otwartym i tolerancyjnym państwie muszą wychodzić na ulice i domagać się świeckiego państwa – dodał. Stąd szereg postulatów, jakie stawia Lewica przed nadchodzącymi wyborami.

Jest to między innymi wycofanie religii ze szkół. Ugrupowanie zamierza w zamian organizować dodatkowe lekcje języka angielskiego, zapowiada również likwidację Funduszu Kościelnego, jawność finansów Kościoła na zasadach obowiązujących organizacje pozarządowe czy wprowadzenie kas fiskalnych dla księży. Proponowana jest również likwidacja lekarskiej klauzuli sumienia. – Tylko ludzie Lewicy są w tym wiarygodni, bo Lewica od zawsze walczyła o świeckie państwo, bo politycy Lewicy nigdy nie klękali przed biskupami – mówił w częstochowskich Alejach Robert Biedroń.

Komitet zaprezentował również swoich kandydatów do Parlamentu. W wyborach do Senatu w częstochowskim okręgu będzie to Wojciech Konieczny, natomiast w sejmowym okręgu, obejmującym też sąsiednie powiaty, startują między innymi samorządowcy zasiadający w Radzie Miasta. To nie bez znaczenia, bo kandydaci odnieśli się do apelu, jaki radni poprzedniego dnia skierowali do Metropolity Częstochowskiego. – Prosimy o przekazanie do budżetu miasta symbolicznej złotówki od każdego pielgrzyma. Dzięki temu miasto może zapewnić im lepsze warunki pobytu w Częstochowie – zadeklarował Łukasz Kot, zajmujący szóstą pozycję na liście SLD.

Na drugim planie znalazły się sprawy finansowe. Tę kwestię poruszyła Małgorzata Iżyńska, według której samorządom zostały ograniczone fundusze, przy czym obarczano lokalne władze dodatkowymi obowiązkami. – Te środki, które do tej pory były przekazywane na to, żeby rozwijać nasze miasta, budować drogi, place zabaw, ocieplać szkoły, teraz zostały nam odebrane – powiedziała częstochowska radna. Jedynką Lewicy w regionie jest tymczasem lekarz, który z kolej skrytykował publiczną opiekę zdrowotną. – Tak źle, jak w ostatnich latach, nie było nigdy. Spada realne finansowanie służby zdrowia, ubywa lekarzy, spada średnia [długość] życia mieszkanek i mieszkańców Polski – uznał Zdzisław Wolski. Remedium, jakie proponuje ugrupowanie, to przede wszystkim zwiększenie wydatków państwa.

Co istotne, koalicja zwróciła uwagę na podział terytorialny kraju, ponieważ Zjednoczona Prawica zapowiadała zmiany na mapie i powstanie nowych województw. – Zostaliśmy oszukani. Zostali oszukani mieszkańcy i mieszkanki Częstochowy i regionu – orzekł lider Wiosny, który winą obarczył Prawo i Sprawiedliwość. Jednocześnie Lewica obiecała, że zmiany w tej sprawie mogą nastąpić, więc w przyszłości powstać może województwo częstochowskie.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: Krzysztof Matyjaszczyk poparł Wojciecha Koniecznego
Więcej: Częstochowa apeluje w sprawie ”opodatkowania” pielgrzymów
Więcej: Częstochowa straciła czy zyskała na decyzjach rządu?
Więcej: Województwo częstochowskie w planach na następną kadencję

[metaslider id=”15291″]

 

Lista kandydatów KW SLD do Sejmu RP w okręgu wyborczym nr 28:

1. Zdzisław Wolski – lekarz medycyny
2. Zbigniew Niesmaczny – inżynier hutnik
3. Rafał Kępski – przedstawiciel władzy samorządowej
4. Ewelina Kotkowska – doradca zawodowy
5. Małgorzata Iżyńska – ekonomistka
6. Łukasz Kot – manager produktu
7. Ewa Książek – księgowa
8. Rafał Jureczko – księgowy
9. Ewa Lewandowska – kierowniczka działu kadr i płac
10. Paweł Łapeta – rolnik
11. Joanna Górna – nauczycielka akademicka
12. Emilia Skrzypczyńska – przedstawicielka władzy samorządowej
13. Marlena Karewicz – nauczyciel
14. Marcin Gołda – pedagog

Miejska TV