PiS przeznaczy dodatkowe 10 mln na stadion Rakowa

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości wystąpili do premiera o przekazanie dodatkowych środków na budowę częstochowskiego stadionu piłkarskiego. Rząd chce przekazać dodatkowe 10 mln z rezerwy celowej na obiekt RKS-u.

RKS Raków Częstochowa od tego sezonu ponownie występuje w Ekstraklasie, potrzebuje jednak stadionu spełniającego normy dla gry w najwyższej lidze. W minionym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki zadeklarowało, że dofinansuje modernizację obiektu kwotą 10 mln zł. Procedury przetargowe się przeciągały. Wiadomo już, że złożone oferty znacznie przekraczają sumy, jakie miasto zamierza przeznaczyć na przebudowę i rozbudowę Centrum Piłki Nożnej. Do 30 września nie wybrano wykonawcy.

Częstochowa zamierza przeznaczyć na inwestycję zaledwie 16 mln. Plan awaryjny zaproponował sam klub, ograniczając zakres prac. W związku z powyższymi problemami parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, w tym senator Artur Warzocha, europoseł Jadwiga Wiśniewska, wiceminister Szymon Giżyński czy poseł Mariusz Trepka, zwrócili się do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o możliwość znalezienia dodatkowych środków dla RKS-u. – Deklaracja pana premiera jest taka. Jeżeli miasto wykona jakikolwiek ruch, jeżeli pokaże środki własne, wkład własny, to z rezerwy celowej budżetu państwa na ten cel przeznaczymy jeszcze dodatkowe środki w wysokości 10 mln na dofinansowanie do tej inwestycji – wyjaśnia Artur Warzocha. Inaczej mówiąc, miasto musi rozpocząć prace, aby móc otrzymać w sumie 20 mln zł.

Obecnie Raków rozgrywa spotkania jako gospodarz w Bełchatowie, więc w przenośni wszystkie mecze rozgrywa na wyjeździe. Prezes klubu przypomina, że zespół złożył nowy plan funkcjonalno-użytkowy do Urzędu Miasta. Jest to ograniczenie projektu przebudowy i rozbudowy stadionu, pozwalający tym samym ograniczyć koszty. – Jesteśmy przekonani, że po tych zmianach ten projekt jest możliwy do realizacji na tym poziomie – mówi Wojciech Cygan. Prezes zauważył, że obecnie Ministerstwo zamierza dofinansować stadion kwotą 10 mln, Częstochowa chce przeznaczyć na inwestycję 16 mln, a wciąż w już okrojonej koncepcji brakowało ok. 10 mln zł. Teraz modernizacja obiektu przy Limanowskiego ma być prawdopodobna.

My nie marnowaliśmy czasu – mówi senator Artur Warzocha. Jak stwierdza, 12 sierpnia zwrócił się do ministra Witolda Bańki, żeby zapoznać się z aktualnym stanem rzeczy, ale dowiedział się, że miasto znowu nie dotrzymało terminu złożenia wniosku o dofinansowanie. Stąd bezpośrednie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim. – Znaleźliśmy jeszcze jedno rozwiązanie. Rezerwa celowa budżetu państwa – wyjaśnia parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości. Na ten moment władze centralne gwarantują sfinansowanie większości kosztów inwestycji, a dalszy los stadionu zależy od samorządu.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Więcej: Raków ma plan awaryjny w sprawie stadionu
Więcej: Pieniądze na nowy stadion Rakowa zabezpieczone!

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV