Zmarł Kornel Morawiecki

Po długiej chorobie zmarł Marszałek Senior Sejmu RP Kornel Morawiecki, ojciec premiera. Miał 78 lat. Zmagał się z nowotworem trzustki.

Kornel Morawicki z wykształcenia był fizykiem, ale przez znaczną część życia angażował się w działalność polityczną. W okresie PRL działał w opozycji antykomunistycznej. Założył i przewodniczył Solidarności Walczącej. Przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczony został Orderem Orła Białego.

Marszałek Senior brał udział w protestach studenckich już w 1968 r. W okresie Solidarności organizował strajki we Wrocławiu oraz był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ w Gdańsku. Wiosną 1982 r. założył organizację Solidarność Walcząca, która sprzeciwiała się reformie systemu i porozumieniu z władzami. Pięć lat później Kornel Morawiecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i był osadzony w warszawskim areszcie.

W 1990 r. założył Partię Wolności. Sprzeciwiał się porozumieniom Okrągłego Stołu. Kilkukrotnie kandydował na stanowisko Prezydenta RP. W 2015 r. uzyskał mandat poselski z ramienia Kukiz’15. Obecnie natomiast kandydował w okręgu nr 59 do Senatu z poparciem PiS. Zmarł 30 września 2019 r. w Warszawie z powodu nowotworu trzustki.

KR
Fot.: Komitet Wyborczy Kornela Morawieckiego

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV