W Częstochowie powstają węzły przesiadkowe i cyfrowe tablice przystankowe

Trwają prace związane z modernizacją komunikacji tramwajowej oraz budową węzłów przesiadkowych. To jednak nie koniec. Częstochowianie będą za kilka miesięcy korzystać z cyfrowych tablic przystankowych.

Główną częścią obecnych inwestycji jest budowa trzech centrów przesiadkowych na terenie Częstochowy, a także przebudowa układów drogowych wokół nich. Roboty trwają przy głównym dworcu od ul. Piłsudskiego, jak również przy dworcach Stradom oraz Raków. Według MZDiT w Częstochowie, zaawansowanie prac pozwala na tymczasowe dopuszczanie do ruchu na zamkniętych dotąd odcinkach ul. Piłsudskiego czy Korfantego oraz na wjeździe z ul. Pułaskiego na wiadukt w kierunku DW 908 przy dworcu Stradom. Warto jednak pamiętać, że wciąż są to place budowy i należy zachować w tych miejscach szczególną ostrożność, zarówno poruszając się samochodem, jak i pieszo.

Finalizowane są budowy kolejnych odcinków dróg rowerowych, w tym w al. Niepodległości, które docelowo połączą wszystkie centra. W założeniach stworzą spójną sieć. W połowie 2020 r. planowane jest zakończenie wszystkich prac związanych z budową węzłów przesiadkowych, co ma ułatwić parkowanie, korzystanie z komunikacji miejskiej i przesiadanie się na inne środki transportu zbiorowego.

Na każdym ze wspomnianych centrów oraz w 47 kolejnych lokalizacjach będą zainstalowane elementy Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Cyfrowe tablice o zmiennej treści będą informowały pasażerów o rzeczywistym czasie przyjazdów i odjazdów autobusów oraz tramwajów na najbardziej uczęszczanych przystankach.

System będzie działał online, więc umożliwi zawiadamianie mieszkańców o utrudnieniach i zagrożeniach na terenie miasta. Tysiącu niedowidzącym osobom z Częstochowy zostaną wręczone specjalne piloty, które pozwolą na przekazywanie głosowych komunikatów z tablic. Obecnie trwa instalacja specjalnych wysięgników, które można spotkać m.in. przy Placu Daszyńskiego i w al. Najświętszej Maryi Panny. Słupy zamontowano w mniej więcej połowie planowanych lokalizacji, a cały system, który kosztuje ok. 3,5 mln zł, zostanie uruchomiony z końcem bieżącego roku.

KR
Fot.: MZDiT w Częstochowie

Więce: W Częstochowie pojawią się cyfrowe tablice przystankowe – spis lokalizacji

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV