500 plus dla dorosłych. Lider ludowców odwiedził Kłobuck

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego odwiedził Kłobuck. Oprócz kwestii lokalnych, takich jak zakłady Maskpolu czy brak dworca kolejowego, odniósł się do ogólnopolskich problemów.

Prezes PSL nie bez powodu udał się 3 października przed kłobucki dworzec. W pierwszej kolejności bowiem Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do wcześniejszych zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości. – Słyszymy dzisiaj, jak partia rządząca chlubi się swoją wiarygodnością. W lipcu 2015 r. dokładnie w tym samym miejscu była pani premier Beata Szydło, wtedy kandydat na premiera, przyjechała swoim słynnym Szydłobusem – mówił szef ludowców, przypominając, że obiecane zostało wówczas uruchomienie połączeń kolejowych i odbudowanie dworca w Kłobucku. – Nie wykonała żadnego zadania – stwierdził. Jednocześnie, odnosząc się do wiarygodności Zjednoczonej Prawicy, wymienił dla przykładu brak województwa częstochowskiego na mapie kraju.

Dzisiaj upominamy się o tych wszystkich, którzy zostali wyzyskani i oszukani, i odrzuceni – powiedział prezes Kosiniak-Kamysz. PSL zwraca również uwagę na komunikację autobusową i wystawienie na sprzedaż dworca częstochowskiego PKS, a także poruszył sprawę Maskpolu, firmy produkującej m.in. wyposażenie dla wojska, której siedziba znajduje się w gminie Panki. – Sprawy związane z Maskpolem budzą zażenowanie nie tylko w regionie częstochowskim, w województwie śląskim, ale w całej Polsce – uznał lider ugrupowania.

Polskie Stronnictwo Ludowe odcina się jednak wyłącznie od krytyki prawicy i zamierza w przyszłej kadencji skupić się na przedsiębiorczości, w tym proponuje wyborcom dobrowolny ZUS. Ma to pozwolić na utrzymanie się ludziom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Program jest kierowany również do seniorów, poprzez wypłacanie emerytury bez podatku. Rolnikom ludowcy proponują m.in. zniesienie VAT na żywność i handel ze Wschodem, optując też za odnawialnymi źródłami energii.

Z jedynki na częstochowskiej liście do Sejmu kandyduje starosta kłobucki, który w pierwszej kolejności podkreśla, że Koalicja Polska jest otwarta na współpracę. Ma mieć to wyraźne odzwierciedlenie na lokalnym poziomie. – Dzięki tej współpracy w ostatnich latach pozyskaliśmy kilkaset milionów złotych z Unii Europejskiej na rozwój, na infrastrukturę na tym terenie – mówi Henryk Kiepura, który podkreśla skuteczność subregionu w staraniach o fundusze, mimo iż kooperujący samorządowcy wywodzą się z różnych ugrupowań. Lider listy zwrócił też uwagę na problemy, z jakimi borykają się władze regionu, takie jak służba zdrowia czy edukacja.

Mimo tego, jak przypomniał, kłobuckie szpitale mają nie być zadłużone, a maturzyści z powiatu kłobuckiego osiągnęli najlepszy wynik w województwie. – Przez ostatnie cztery lata środki, jakie powiat kłobucki musiał dodatkowo wyłożyć na pokrycie kosztów oświaty, wzrosło o blisko sto procent – zauważył Henryk Kiepura. Wyjaśnił, że w tym roku przekroczą 7 mln zł, natomiast na początku obecnej kadencji wynosiły ponad 3 mln.

W sprawach finansów państwa ludowcy zapowiadają objęcie programem 500 plus dorosłych. Stronnictwo nie zamierza likwidować tego świadczenia, ale poszerzyć go o osoby, które się uczą. W opinii formacji będzie to uzasadniona inwestycja. Komitet zachęca również do samego głosowania. – Trzeba wybierać większe dobro, a nie mniejsze zło – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Tylko jeden komitet jest w centrum politycznym, bo są dwa po prawej, dwa po lewej, a w centrum jest tylko PSL i Koalicja Polska – stwierdza.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Sebastian Zielonka

[metaslider id=”15291″]

 

Lista kandydatów KW PSL do Sejmu RP w okręgu wyborczym nr 28:

1. Henryk Kiepura – przedstawiciel władzy samorządowej
2. Krzysztof Smela – przedstawiciel władzy samorządowej
3. Stanisław Gmitruk – ekonomista
4. Bartłomiej Dobrzyniewicz – prezes
5. Andrzej Kubat – lekarz
6. Anna Socha-Korendo – przedstawicielka władzy samorządowej
7. Anna Grus – lekarz
8. Monika Kumor – prawniczka
9. Edyta Młyńska – dyrektor szkoły
10. Krystian Kotynia – przedstawiciel władzy samorządowej
11. Jerzy Cyrulik – nauczyciel
12. Iwona Lisek – wyższa urzędniczka samorządowa
13. Anna Nowicka – dyrektor szkoły
14. Michał Dzwonnik – pracownik administracyjny

Miejska TV