Częstochowa: Kusza myśliwska z laserowym celownikiem w paczce z USA

W zagranicznej przesyłce znaleziono kuszę myśliwską z laserowym celownikiem optycznym i bełtami. Śląscy celnicy zabezpieczyli już trzecią taką broń w tym roku.

Sprawa nie jest błaha. Każdy, kto posiada bez wymaganego zezwolenia broń lub amunicję, musi liczyć się z sankcjami. W Polsce taka osoba podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Tymczasem funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego ujawnili w przesyłce kuszę myśliwską z laserowym celownikiem optycznym i bełtami.

Broń znaleziono w Oddziale Celnym w Częstochowie podczas kontroli celnej przesyłek. Paczka została nadana ze Stanów Zjednoczonych i miała trafić do adresata na Słowacji. Broń przekazano częstochowskiej policji. To nie pierwszy taki przypadek w naszym mieście, a w tym roku to już trzecia kusza ujawniona przez mundurowych w Oddziale Celnym w Katowicach.

W zagranicznych przesyłkach kurierskich funkcjonariusze ujawniają różne nietypowe przedmioty, w tym broń i amunicję. Mundurowi z Częstochowy zabezpieczyli również pakistański miecz i gładkolufowy karabin, w paczce z kawą pistolet Mauser, a w zadeklarowanej jako ponton przesyłce myśliwską kuszę.

W trakcie kontroli jednej z przesyłek kurierskich ujawnili również metalową puszkę z otwieraczem. Puszka była hermetycznie zamknięta, a przesyłkę prześwietlono specjalnym urządzeniem RAPISCAN. Wtedy okazało się, że puszka jest wypełniona amunicją rewolwerową. Z dokumentów wynikało, że w środku powinny znajdować się części samochodowe. Przesyłka została nadana w Stanach Zjednoczonych na wschodnim wybrzeżu i miała trafić do mieszkańca Czech.

Warto przypomnieć, że kto przywozi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej broń lub amunicję bez wymaganego zaświadczenia właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub nie dopełnia obowiązku pisemnego zgłoszenia przywozu broni lub amunicji przy przekraczaniu granicy, podlega karze aresztu albo grzywny.

KR
Fot.: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV