Mandaty w częstochowskim okręgu dzielą między siebie trzy partie

Po przeliczeniu wszystkich oddanych w wyborach parlamentarnych głosów i podziale mandatów okręg częstochowski będą reprezentować trzy partie. W regionie wybieraliśmy siedmiu posłów oraz dwóch senatorów.

Z okręgu wyborczego numer 28 wybraliśmy do Sejmu siedmiu reprezentantów. Podział mandatów nie pokrywa się z sumą oddanych na dany komitet głosów. Dlatego też z listy komitetu Prawo i Sprawiedliwość w Parlamencie zasiądzie czterech posłów (57,14 proc. mandatów), z Koalicji Obywatelskiej – dwóch (28,57 proc.), natomiast Sojuszowi Lewicy Demokratycznej przypadł w udziale jeden mandat (14,29 proc.). Swoich przedstawicieli nie mają pozostałe komitety, czyli PSL, Konfederacja oraz Bezpartyjni i Samorządowcy.

Mandaty otrzymali: Lidia Burzyńska (PiS), Andrzej Gawron (PiS), Szymon Giżyński (PiS), Izabela Leszczyna (KO), Andrzej Szewiński (KO), Mariusz Trepka (PiS) oraz Zdzisław Wolski (SLD).

Większość wybranych w naszym okręgu to osoby, które uzyskały reelekcję. Tak jest w przypadku kandydatów z listy Prawa i Sprawiedliwości oraz jedynki na liście Koalicji Obywatelskiej. Andrzej Szewiński przez osiem lat pracował w Senacie, natomiast Zdzisław Wolski, startujący z ramienia wracającej do Sejmu Lewicy, najbliżej związany był z częstochowskim samorządem. Cztery lata temu podział mandatów miał podobny charakter. Cztery miejsca w niższej izbie przypadły PiS, dwa – KO, jednak wówczas z ramienia Kukiz’15 wybrany został również Tomasz Jaskóła.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Kancelaria Sejmu

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV