Trzech częstochowskich policjantów z zarzutami

Prokurator przedstawił trzem częstochowskim policjantom zarzuty przekroczenia uprawnień. Grozi za to kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Sprawa była prowadzona w innym mieście. W trakcie postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie ustalił, że trzech funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie od września 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. dopuściło się przekroczenia swoich uprawnień.

Na polecenie prokuratora 15 października bieżącego roku zatrzymano cztery osoby, w tym właśnie trzech policjantów. Kolejny podejrzany został doprowadzony do prokuratury 17 października z Aresztu Śledczego. Funkcjonariuszom Krzysztofowi D., Andrzejowi L. oraz Łukaszowi M. przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień poprzez przekazywanie danych objętych tajemnicą osobom nieuprawnionym. Podejrzani działali na szkodę interesu publicznego i prywatnego.

Do tego Andrzej L. usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej dla innej osoby oraz ujawnienia tajemnicy osobom nieuprawnionym, co jest zagrożone karą do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Czwarty zatrzymany to Michał P. Mężczyźnie zarzucono podrobienia umowy, za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Natomiast Daniel J. usłyszał zarzuty uczestniczenia w obrocie narkotykami w postaci marihuany oraz nakłaniania do przekroczenia uprawnień, co polegało na uzyskaniu informacji stanowiących tajemnice i ujawnieniu jej osobie nieuprawnionej. Te czyny są z kolei zagrożone karą do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia zgodne ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Wobec Krzysztofa D. i Andrzeja L. zastosowano policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju połączony z zakazem wydania paszportu oraz zawieszenie w czynnościach służbowych. W przypadku Łukasza M., oprócz wyżej wymienionych środków, zastosowano też poręczenie majątkowe. Natomiast Michała P. podlega pod dozór policji oraz ma zakaz opuszczania kraju i wydania paszportu.

KR

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV