Kolejni zatrzymani przez CBA w sprawie wyłudzeń w Pankach, Herbach i Opatowie

Kolejne osoby zamieszane w zmowy przetargowe zostały zatrzymane przez CBA. Sprawa dotyczy niekorzystnego rozporządzenia przez gminy w naszym regionie swoimi finansami.

1 października Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziewięć osób. Podczas śledztwa ustalono, że oferowały włodarzom gmin Panki, Herby i Opatów, które leżą w powiatach kłobuckim i lublinieckim, pomoc przy zdobywaniu środków z Unii Europejskiej. W zamian oczekiwały wygrywania przetargów na projekty takie jak szkolenia dla szkół i przedszkoli.

Naraziło to samorządowców na straty sięgające blisko trzech milionów złotych. Podejrzani mieli działać w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Reprezentowali szereg firm, a ich zadaniem było organizowanie zmów przetargowych, przez co gminy zostały doprowadzone do niekorzystnego rozporządzania swoimi finansami.

Wśród zarzutów przedstawionych zatrzymanym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach znalazły się pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa, fałszowania dokumentów i działania na szkodę gmin. Agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania i zatrzymania sprawców, gdzie zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i kopie elektroniczne.

22 października służby powiadomiły, że agenci katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali we Wrocławiu i Oławie kolejne uwikłane w korupcyjny proceder dwie osoby, które były zatrudnione w podmiotach skupionych wokół zatrzymanego wcześniej przedsiębiorcy. Obie osoby usłyszą zarzuty w katowickiej Prokuraturze Regionalnej.

KR
Fot.: CBA

[metaslider id=”15291″]

 

Miejska TV