Poszukiwani sprawcy oszustw ”na policjanta”

Na początku listopada, na terenie Gminy Wręczyca Wielka, doszło do oszustw metodą ”na policjanta”. Oszukano dwie seniorki, a każda z nich straciła ponad 20 tysięcy zł. 

W sprawie wielu prób oszustw w naszym regionie zgłosiła się do nas jedna z mieszkanek Gminy Wręczyca Wielka.
Ktoś dzwoni na stacjonarny telefon i informuje o wypadku z udziałem np. córki i mówi, że pilnie są potrzebne pieniądze. Ja już dwukrotnie powinnam nie żyć. Ci ludzie dzwonili nie tylko do mojej mamy, ale również teściowej. Mamy koleżanek też miały telefony… dużo tego. Dwie kobiety we Wręczycy podobno zapłaciły – napisała nam Pani Marta.

Niestety to nie były tylko przypuszczenia. Dwie kobiety faktycznie zapłaciły chcąc pomóc swoim bliskim. Przyznać trzeba, że sposób na oszustwo, ktoś wybrał sobie okrutny. Pamiętajmy, że często takie pieniądze są dla wielu emerytów oszczędnościami życia, lub sporą częścią tych oszczędności.

Jak informuje kłobucka policja, osoby, które wyłudziły gotówkę od seniorek, prawdopodobnie usiłowały oszukać kilkadziesiąt innych osób. Śledczy poszukują sprawców tego przestępstwa.

Próby wyłudzeń miały taki sam scenariusz. Polegał na tym, że kobieta podająca się za córkę osoby podnoszącej słuchawkę, histerycznym, płaczącym głosem mówiła, że w wypadku zabiła człowieka i prosiła o znaczną kwotę pieniędzy potrzebną na ”załatwienie sprawy”. Później po gotówkę miał zgłosić się rzekomy policjant, któremu należało przekazać pieniądze.

Większość potencjalnych pokrzywdzonych nie dała się nabrać i zgłaszała sprawę na policję. Oczywiście wystarczyło jak najszybciej skontaktować się ze swoją prawdziwą córką, by zweryfikować sprawę. Dwie osoby udało się jednak oszukać. Pamiętajmy, że taka informacja usłyszana przez starszą kobietę, musiała być dla niej prawdziwym szokiem.

5 listopada 2019 roku oszukana została 66-letnia mieszkanka Wręczycy Wielkiej, która około godziny 16.00 przekazała pieniądze kobiecie, która podawała się za policjantkę. Na podstawie informacji przekazanych przez pokrzywdzoną, sporządzono portret pamięciowy rzekomej policjantki.

Do kolejnego oszustwa doszło 7 listopada 2019 roku we Wręczycy Małej, gdzie ofiarą oszustów działających w ten sam sposób padła 73-letnia kobieta. Kilkanaście minut po godzinie 10.00, seniorka przekazała pieniądze mężczyźnie podającemu się za policjanta. Portrety pamięciowe obu oszustów publikujemy poniżej.

W obu przypadkach pokrzywdzone straciły po ponad 20 tys. zł. Policja apeluje: Jeśli ktoś z Państwa posiada jakiekolwiek informacje dotyczące zdarzenia, bądź rozpoznaje osoby z portretów pamięciowych, proszony jest o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kłobucku: emailowo: dyzurny@klobuck.ka.policja.gov.pl, lub telefonicznie: (34) 310 92 55, (34) 310 92 80 bądź z najbliższą jednostką policji pod numerem 997 i 112.”

Śledczy gwarantują anonimowość.

Źródło: KPP w Kłobucku

Miejska TV