Polska gotowa przekazać myśliwce Ukrainie! Co na to Rosja?

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował do Zachodu o przekazanie Ukrainie myśliwców do obrony strefy powietrznej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce wydało w tej sprawie oficjalny komunikat.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken dał wcześniej zielone światło, by takie samoloty przekazać.
Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty – powiedział na konferencji prasowej Bliknen.

Wokół tej wypowiedzi pojawiło się jednak sporo kontrowersji. Trudno bowiem, by Polska samodzielnie podejmowała tak ważną decyzję, którą mogłaby się mocno narazić agresorowi. Michał Dworczyk uspokoił opinię publiczną, mówiąc w programie III Polskiego Radia, że takie ustalenie musi zapaśc na poziomie NATO.

Możliwe, że znaleziono odpowiednie rozwiązanie w ramach sojuszu. Dziś na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

KOMUNIKAT MSZ
”Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn.”

Polski Rząd zwrócił się też do innych państw NATO, które posiadają samoloty MIG-29, o podobne działania. Dlaczego akurat chodzi dokładnie o te myśliwce? Odpowiedź jest prosta – ukraińscy piloci potrafią nimi latać. W zamian za tę pomoc Polska być może otrzyma używane F-16.

Decyzje o dostawach broni ofensywnej muszą być podejmowane jednogłośnie przez NATO. Dlatego de facto jesteśmy gotowi przekazać część naszych myśliwców do Ramstein, ale nie jesteśmy gotowi na żadne samodzielne kroki, bo nie jesteśmy stroną konfliktu – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o samoloty MIG-29.

Trudno przewidzieć jak na ten ruch zareaguje Rosja. Wcześniej tamtejsze ministerstwo obrony ostrzegało, że kraje, które zaopatrzą Ukrainę w myśliwce lub będą bazowały ukraińskie maszyny na swoich lotniskach, mogą być uznane za uczestników konfliktu.

Brytyjski minister obrony narodowej we wtorek zapewnił, że Wielka Brytania poprze Polskę, jeśli ta zdecyduje się dostarczyć myśliwce Ukrainie, jednak ostrzegł również Polaków.
Poprę Polaków, niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonają. Kraje, które graniczą z Rosją i Ukrainą, staną w obliczu bezpośrednich konsekwencji. Będziemy chronić Polskę, pomożemy im we wszystkim, czego będą potrzebować – powiedział Wallace w rozmowie ze stacją Sky News.

Polska rozumie, że wybory, których dokona, nie tylko bezpośrednio pomogą Ukrainie, co jest dobrą rzeczą, ale także mogą wprowadzić ją na bezpośrednią linię ognia ze strony krajów takich jak Rosja czy Białoruś i (Polska) musi skalibrować to ryzyko. To faktycznie duża odpowiedzialność ze strony prezydenta Polski i ministra obrony – zaznaczył Wallace.

Czy rozwiązanie przedstawione przez nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmniejszy ryzyko agresji na Polskę ze strony Rosji? Na ten moment nie jest nawet jasne, jak na komunikat MSZ zareagują nasi sojusznicy.

Sebastian Zielonka

Miejska TV